Ocenění na mezinárodním filmovém festivalu v indickém městě Pune za režii filmu Kdopak by se vlka bál získala Maria Procházková. Osmý ročník festivalu skončil ve čtvrtek. O úspěchu české kinematografie ČTK dnes informoval Petr Slavík za společnost Bontonfilm.

Režisérka, scenáristka a výtvarnice Maria Procházková ve filmu v poetické rovině kombinuje prvky strašidelné pohádky O Červené Karkulce s dětskou komedií a psychologickým dramatem pro dospělé. Příběh malé Terezky se odehrává na pozadí krize vztahu jejích rodičů. Ta jejich problémy vnímá po svém a přetváří si je do dobrodružství.

Příběh je navíc provázán s její oblíbenou pohádkou O Červené Karkulce, což je vlastně horor. V rolích dospělých hrají Jitka Čvančarová, Pavel Řezníček, Martin Hofmann, Jana Krausová a Marek Taclík. Hlavní dětskou postavu - Terezku - ztvárnila Dorotka Dědková.

Film viděli už diváci například na německém festivalu Berlinale. Různá ocenění snímek loni sbíral v České republice. Stal se například vítězem 22. ročníku festivalu českých filmů Finále v Plzni. Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro děti převzala Procházková na mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež ve Zlíně. Několik cen obdržel snímek také na Dětském filmovém a televizním festivalu Oty Hofmana v Ostrově.

V rámci udílení předního německého kulturního ocenění - Bavorské filmové ceny - v Mnichově byl dnes oceněn za režii česko-německého filmu Habermannův mlýn i Juraj Herz. Cena za režii je dotována částkou 20 tisíc eur (asi 519tisíc Kč); stejný film uspěl i v herecké kategorii, kdy Mark Waschke získal Bavorskou filmovou cenu za nejlepší herecký výkon, dotovanou částkou 10 tisíc eur (asi 260 tisíc). Informovala o tom agentura DPA.

Snímek Habermannův mlýn je dramatem z války a v českých kinech by se měl objevit v březnu. Odehrává se v malé vesnici v tehdejších Sudetech mezi rokem 1938 a 1945 a je o osudu sudetského mlynáře a podnikatele Huberta Habermanna z Bludova, který se v krutých dobách snažil být lidský k Němcům i Čechům.

Do jeho života fatálně zasáhl konec války, dávající průchod osobní mstě, národnostní zášti a hlavně závisti a touze po cizím majetku.

Dobový dokument ze Sudet

Herzovi se podařil "dojímající dobový dokument", ocenila režiséra desetičlenná odborná porota. Režisér filmem "dokázal, že ožehavá historie, jakým bylo vzájemné násilí v Sudetech, potřebuje zvláště citlivý filmový jazyk, aniž by se cokoli přikrášlovalo". "Poctivý, jasný, ale nikoli chladný," zhodnotila porota Herzův počin.

Juraj Herz, který pochází ze Slovenska a řadu filmů natočil za své dlouholeté kariéry v Česku, dnes při přebírání ceny podle DPA uvedl, že mu jeho nový film velmi leží na srdci. Prý proto, že musel tehdy zažít, jak byli němečtí přátelé po válce vyháněni a olupováni.

Na stejné téma byl v roce 2003 natočen televizní stejnojmenný dokumentární film Habermannův mlýn. Hraný film byl dokončen letos a hrají v něm vedle Waschkeho Karel Roden, Hannah Herzsprungová, Ben Becker, Franziska Weiszová, Zuzana Kronerová, Andrej Hryc, Erika Guntherová, Oldřich Kaiser, Jan Hrušínský či Radek Holub.

Čestná cena pro Vilsmaiera

Čestnou cenu letošního 31. ročníku bavorského filmového ocenění získal kameraman, režisér a producent Joseph Vilsmaier za snímek Nanga Parbat. Vilsmaier byl manželem české herečky Dany Vávrové, která nedávno zemřela na rakovinu.

Vávrová se u nás proslavila v dětských rolích, její nejznámější úlohou byla Leontýnka ve filmu Ať žijí duchové; později se odstěhovala do Německa a hrála v řadě Vilsmaierových filmů.

Bavorská filmová cena je ve Spolkové republice druhá nejvýznamnější po Německé filmové ceně. Od roku 1979 ji uděluje vláda největší německé země Bavorska za mimořádné výkony v německé filmové tvorbě. Kromě finanční odměny ocenění také tradičně přebírají sošku Pierota.