Velká očekávání vzbuzuje výstava Vincenta van Gogha, kterou v sobotu otevře londýnská Royal Academy of Arts.

Představí nejen slavná plátna a kresby, ale také dopisy, které podle organizátorů výstavy tvoří van Goghův další "autoportrét" a ukazují tohoto tragického génia především jako soustředěného a cílevědomého umělce.

Výstava nazvaná Skutečný van Gogh: Umělec a jeho dopisy je největší výstavou holandského postimpresionisty v Británii za posledních čtyřicet let. Několik desítek vystavených dopisů je výběrem ze stovek dochovaných dokumentů.

Van Gogh je adresoval především svému mladšímu bratru Theovi, ale také přátelům mezi malíři, Paulu Gauguinovi nebo Emilu Bernardovi.

Podle autorů výstavy dopisy vyvracejí všeobecně zažitou představu o van Goghovi jako o nevyzpytatelném géniovi, který tvořil rychle a impulzivně, o němž lidé hlavně vědí, že si uřízl ucho a byl nějaký čas v ústavu pro choromyslné.

Maloval sice rychle, ale dopisy ukazují, že rozhodně ne impulzivně a že žádný tah štětcem nebyl náhodný. Detailně v nich popisuje, jak se připravoval na jednotlivé obrazy, jak se snažil ovládnout perspektivu, barvy a malbu figur.

Autoportrét s paletou

V dopisech jsou často drobné kresby, z nichž při malování vycházel. V Londýně jsou tak současně vystaveny dopisy s kresbami i související oleje - například Cypřiše, Rozsévač, Vrba nebo Dostavník v Tarasconu.

Kromě toho návštěvníci mohou obdivovat jeho autoportrét s malířskou paletou, Zátiší s talířem cibulí, Žlutý dům (kde v Arles na jihu Francie bydlel) nebo Arlesiánku, paní Ginouxovou.

Van Goghova plátna i velká část jeho dopisů zůstala v pozůstalosti jeho bratra Thea, který zemřel jen půl roku po něm, a o jejich zachování se zasloužila vdova po Theovi Johanna. I když van Goghova plátna začala být známá již brzy po jeho smrti, první dopisy vyšly až v roce 1914.

Velkou pozornost bude jistě přitahovat dopis Theovi, který byl nalezen v jeho kapse v den, kdy se střelil z revolveru na poli u Auvers a o dva dny později zemřel. "Riskuji život pro své umění," napsal v něm van Gogh. Přehlídka potrvá do 18. dubna.