Ve čtvrtek vstoupil do českých kin v pěti kopiích americký snímek s názvem Černej Dynamit. Obávaný mistr bojových umění a lamač ženských srdcí se v něm mstí za smrt bratra tajemnému bossovi, který zásobuje místní sirotčinec heroinem.

Film byl s úspěchem loni uveden na karlovarském festivalu a pak i v jeho pražských "ozvěnách"; předtím patřil k největším diváckým hitům festivalu Sundance.

Jeho tvůrce, americký režisér Scott Sanders právě pobývá v Praze, protože je jedním z porotců soutěže mezinárodního festivalu krátkých filmů. A tak si neodpustil, aby ho při vstupu do české distribuce osobně nedoprovodil a jako DJ známý pod jménem SuckaPunch neozvláštnil jeho premiérovou párty.

Ta uspořádala distribuční společnost Aerofilms v bývalém kasinu v budově někdejší Mezinárodní unie studentů v Pařížské ulici, otevřeném pouze pro tuto příležitost.

Černej Dynamit je poctou takzvanému žánru blaxploitation ze začátku 70. let, kdy se americký filmový průmysl začal ve své krizi orientovat na novou demografickou kategorii - městské černošské publikum.

Blaxploitation filmy byly většinou laciné žánrové snímky s černými hrdiny. Šlo o pokleslé filmy, v nichž byly záměrně vyzdvihovány senzační, skandální či kontroverzní prvky.

Agent CIA s Magnem 44 a nunčaky

S příběhem filmu Černej Dynamit přichází do kin legenda 70. let, afro-americká akční hvězda. Bývalý agent CIA vládne ulicím, v jedné ruce pověstnou zbraň značky Magnum 44, ve druhé nunčaky.

Stačí mu pohnout malíčkem a svět je rázem naruby. Díky svým kung-fu dovednostem zasazuje sémě hrůzy do srdcí chcípáků i parchantů na obou stranách zákona a svým neodolatelným šarmem pokládá na lopatky jednu dámu po druhé.

Režisér a scenárista Scott Sanders debutoval v roce 1999 celovečerním filmem Špinavý kšefty/Zlodějíčci (Thick As Thieves) v produkci HBO. Do hlavních rolí tehdy obsadil herce jako jsou Alec Baldwin, Michael Jai White a Andre Braugher.

Zábavnou parodii Černej Dynamit natočil v roce 2008. Jeho oficiální životopis si všímá i toho, že patří k nejpopulárnějším DJům v Los Angeles, který divoce rozpohyboval nejeden sál.