Drama režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského Kawasakiho růže se do programu letošního filmového festivalu Berlinale dostalo proto, že obsahem odpovídá tematickému zaměření 60. ročníku berlínské přehlídky.
Tím je nefunkčnost rodiny a vyrovnávání se s minulostí, o kterých vypráví i poslední Hřebejkův počin. Ten se objeví v sekci Panorama a její šéf Wieland Speck je přesvědčen o tom, že svým námětem i zpracováním německé publikum osloví. Řekl to dnes ČTK a Českému rozhlasu.
Hřebejkovu novinku Speck považuje za silný a esteticky nádherně udělaný snímek. "Umělecky ukazuje to, co máme na českém filmu už desetiletí rádi - velké řemeslné umění," zhodnotil ho. Obsahově podle něj ale vybočuje.
Minulost řeší i Němci
Příběh řeší bolestivé společenské otázky spojené s udavačstvím a spoluprací s StB za minulého režimu. To je podle Specka aktuální i v Německu.
"S minulostí má mnoho Němců své zkušenosti. Myslím, že ho okamžitě pochopí, protože mi to děláme (vyrovnáváme se) už mnoho let s jinými zločiny," připomněl pro západní sousedy stále citlivé otázky nacismu a spolupráce s bývalou tajnou policií Stasi, východoněmeckou obdobou StB.
"Chtěl jsem tento film (do programu) nejen jako symbol, ale i kvůli tomu, o čem je mnoho letošních snímků - o strachu ze současnosti," doplnil filmový odborník, který v čele sekce Panorama na berlínském festivalu stojí už od roku 1992. "Mnoho filmů se dívá do minulosti, ne z nostalgie, ale kvůli pochopení současnosti a možná také kvůli jejímu zlepšení," zamyslel se nad tímto trendem v kinematografii.
Hřebejk triumfuje, s Kawasakiho růží míří na Berlinale - čtěte ZDE
RECENZE: Hřebejk v Kawasakiho růži mistrně rozehrává vážnou hru o kolektivní vině - čtěte ZDE
Kawasakiho růže bude 12. února zahajovat podsekci Panorama Special. Uvedení se zúčastní režisér spolu s herci Martinem Hubou, Lenkou Vlasákovou a uznávaným fotografem Antonínem Kratochvílem, který si ve filmu také zahrál. Podle informací ČTK bude mezinárodní premiéře Hřebejkova snímku přítomen i český ministr kultury Václav Riedlbauch.
Speck připustil, že se Kawasakiho růže mohla teoreticky objevit i v hlavní soutěži, v níž Česko nemělo svého zástupce od roku 2007, kdy do ní byl zařazen film Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále. Nakonec se ale prý s kolegy rozhodl, že jeho místo bude v sekci Panorama, která se zaměřuje na nové filmy renomovaných režisérů a na zajímavé debuty.
Letošní Berlinale: 400 filmů z 58 zemí
To, že byl Hřebejk v minulosti se svým dřívějším snímkem Musíme si pomáhat nominován na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film, podle Specka na výběr jeho novinky do programu letošního Berlinale zásadní vliv nemělo. "Všechno hraje roli," připustil sice, ale důležitější pro rozhodnutí pořadatelů byl podle něj pocit, že tento film může zaujmout.
"Chceme představovat filmy, o nichž jsem přesvědčeni, že mají být v příští sezoně v evropské kinematografii, ale zářit i mimo Evropu," popsal Speck výběr 54 snímků z 29 států, které se nakonec v sekci Panorama představí. Ve "speciální" podsekci bude s Kawasakiho růží dalších 15 filmů.
Jedna ze tří nejvýznamnějších filmových přehlídek v Evropě se letos v Berlíně uskuteční od 11. do 21. února. Promítne téměř 400 filmů z 58 zemí světa za účasti řady filmových hvězd, včetně těch hollywoodských. Mezi nimi budou herci Leonardo DiCaprio, Ben Stiller, Pierce Brosnan nebo herečka Renée Zellwegerová, která zasedne i v mezinárodní porotě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist