Časosběrný dokumentární film režisérky Heleny Třeštíkové Katka byl zařazen do soutěže mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Třeštíková to dnes oznámila před pracovní projekcí svého snímku v Praze. V distribuci kin se objeví od 25. února.

V pořadí už 45. ročník karlovarské přehlídky se koná od 2. do 10. července. Třeštíková bude v Karlových Varech zastoupena v soutěži dokumentů po dvou letech.

Do Varů bez zášti

V roce 2008 tam ve světové premiéře uvedla svůj celovečerní dokument René; oceněn však nebyl. Vzápětí za něj jako za nejlepší dokument roku získala cenu Evropské filmové akademie, považovanou za evropského Oscara. Loni na jaře s ním zabodovala v Sofii.

"Karlovy Vary jsou mým festivalem. Jezdím tam dlouho a ráda, přitahují ze světa lidi, kteří mají zájem o středoevropskou filmovou tvorbu," řekla ČTK režisérka, která na tuto přehlídku nezanevřela.

"Porota každého festivalu je totiž určitým společenstvím lidí, kteří mají nějaké preference a vkus. Záleží na tom, co se v soutěžní kolekci sejde, ale kvalita těch karlovarských je vždy vysoká," dodala.

Snímek Katka autenticky líčí strhující příběh boje dívky s drogovou závislostí. Režisérka sledovala mladou narkomanku čtrnáct let, během nichž zaznamenala její cestu na dno přerušovanou občasným záchvěvem touhy skoncovat s drogou.

Pro Třeštíkovou je Katka zakončením volné trilogie časosběrných dokumentů o osudech lidí, kteří se ocitli na pokraji sil či na okraji společnosti. První film Marcela (2007) vyšel z cyklu Manželské etudy, René (2008) byl portrétem nenapravitelného recidivisty.

Na počátku třetího dílu byl režisérčin záměr natočit portrét protidrogové terapeutky - postupem času se však zaměřila na jednu z jejích klientek. "Specifikem časosběrných dokumentů je, že scénář píše sám život a jinak, než by ho asi napsali scenáristé," vysvětlila filmařka.

Sny se rozplývaly v drogách

Katku poprvé ukázala na plátně v roce 1996, kdy se jako devatenáctiletá léčila ze své tehdy už čtyřleté závislosti, snila o partnerovi a rodině. Závislost však byla silnější, ocitla se na ulici a její život se zúžil na nekonečný koloběh krádeží a shánění drogy.

"Často jsme byli svědky dost vyhrocených situací, bylo těžké se s nimi vyrovnat," přiznala Třeštíková. S Katkou se diváci poprvé setkali v roce 2001, kdy její příběh pod titulem V pasti uvedla Česká televize. O šest let později se režisérka s producenty dohodla, že zkusí v dokumentu pokračovat.

"Tehdy byla Katka těhotná, zdálo se, že půjde o impulz, na který pořád čeká, aby se závislosti zbavila," dodala. Svůj snímek chce dostat do škol jako součást protidrogové prevence.

Související