Je z bronzu, měří přes metr osmdesát a je tenká jako pravítko. Sochu, kterou nechal v šesti kopiích v roce 1961 odlít Albert Giacometti, ve středu koupil anonymní kupec za pětašedesát milionů liber, v přepočtu za 1,9 miliardy korun.
Plastika se tak stala čtvrtým nejdražším dílem na světě a absolutně nejdražším dílem prodaným v aukci. Dražbu, která vynesla přes 146 milionů liber, uspořádala v Londýně aukční síň Sotheby's.
Kromě Giacomettiho se počátkem února v Londýně prodalo také Zátiší Paula Cézanna Pichet et Fruits sur une Table (Džbán a ovoce na stole) za 11,8 milionu liber (350 milionů korun).
Cena za osm minut
Kráčejícího muže dala do dražby německá banka Dresdner Bank, kterou koupila před rokem Commerzbank AG.
Cena bronzové sochy se z původních dvanácti milionů liber vyšplhala na konečnou částku za pouhých osm minut. Experti aukční síně přitom odhadovali nárůst ceny maximálně na osmnáct milionů liber. Nový majitel dražil po telefonu.
Rok 2009 byl na českém aukčním trhu rekordní. Navzdory krizi - čtěte ZDE
Aukce barokních děl: Vyvolávací cena nejde pod dva miliony - čtěte ZDE
Vysoká částka za umělecké dílo, která zahýbala žebříčkem deseti nejdražších děl, ukazuje, že se trh s uměním znovu oživuje. "Stačí dva lidé, aby se cena vyšplhala na sto milionů dolarů, nebo výš," řekl pro Reuters Philip Hoffman, zakladatel investiční skupiny Fine Art Fund Group, která má mezi svými klienty více než tucet miliardářů.
"Jsem si jistý, že v nejbližších letech stočtyřmilionová částka padne," dodal Hoffman, který měl na mysli dolarový přepočet - Giacometti se vydražil za 104,3 miliony dolarů.
Trh podrží superbohatí
I když se trhu s uměním v posledních dvou letech dotkla ekonomická krize, její větší propad se již neočekává. Naopak. Podle odborníků trh podrží superbohatí lidé, kteří se o umění zajímají, nebo kteří v něm vidí dobrou investici.
Také instituce a vlády pomáhají trhu s uměním, zejména v oblasti vzácných tisků. Příkladem může být i nedávný nákup středověké iluminace, kterou na konci minulého roku vydražil v Londýně za sedmnáct milionů korun hejtman Středočeského kraje David Rath. O čtyři roky dříve zástupci Národní knihovny vydražili za deset milionů korun část Dalimilovy kroniky.
Nejdražší na světě
Jackson Pollock: No 5
Prodáno v roce 2006 za 140 milionů dolarů.
Willem de Kooning: Žena III.
Prodáno v roce 2006 za 137,5 milionu dolarů.
Gustav Klimt: Portrét Adély Bloch Bauerové I.
Prodáno v roce 2006 za 135 milionů dolarů.
Albert Giacometti: Kráčející muž I.
Prodáno v roce 2010 za 104,3 milionu dolarů.
Pablo Picasso: Chlapec s dýmkou
Prodáno v roce 2004 za 104,2 milionu dolarů.
Pablo Picasso: Dora Maarová s kočkou
Prodáno v roce 2006 za 95,2 milionu dolarů.
Francis Bacon: Triptych
Prodáno v roce 2008 za 86,3 milionu korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist