Hudebníci jako Coldplay, Gorillaz nebo Robbie Williams možná brzy nedobrovolně změní svého vydavatele. Majitel hudebního labelu EMI - investiční společnost Terra Firma - je ve velkých finančních problémech a nezvládá splácet svůj dluh u Citigroup Inc.
Právě zde si v roce 2007 půjčila peníze na koupi slavného hudebního vydavatelství, jež bylo domovem třeba i Beatles. Zaplatila za něj čtyři miliardy liber, přičem cena katalogu Beatles se odhaduje na asi jednu šestinu této částky.
Pokud šéfové Terry nepřesvědčí své akcionáře do konce března o nutnosti další peněžní injekce, na kterou potřebují získat 180 milionů dolarů, převezme pravděpodobně vládu nad EMI finanční gigant Citigroup. Pro hudební vydavatelství by příchod nového vlastníka s minimálním zájmem o zábavní průmysl znamenal značně nejistou budoucnost.
Prchli Radiohead i McCartney
EMI Group (Electric & Musical Industries Ltd.) patří mezi čtyři největší vydavatelské společnosti na světě a pod jejich křídly jsou tradičně hlavně britské hvězdy.
Zpráva o problémech jejího vlastníka přišla paradoxně pro label ve velmi úspěšném období - na konci ledna získali jejich umělci sedm cen Grammy a hned za několik dnů se nashvillská country kapela Lady Antebellum vydávající na jejich pobočce Capitol Records ujala se svým albem Need You Now vedení v americkém žebříčku. V Top 10 přitom figurovali i další tři zástupci labelu.
Máte padáka
Další ironií osudu je fakt, že i v časech krize hudebního průmyslu se EMI může pochlubit slušnými ekonomickými výsledky. Podle webového zpravodaje Hypebot.com zaznamenala společnost vloni zisky 300 milionů liber, k čemuž výrazně přispěla reedice kompletní diskografie Beatles.
Dalším důvodem jsou ale také masivní škrty, které při svém nástupu zavedl nový vlastník. O své místo postupně přišlo pět set z celkového počtu dvou tisíc zaměstnanců. S nástupem Terra Firma také EMI opustilo několik slavných interpretů, mezi nimi i Paul McCartney nebo The Rolling Stones. Další slavní klienti - Pink Floyd se s firmou soudí o nezaplacené honoráře.
Zatímco velké nahrávací společnosti bývají kritizovány za nepříliš flexibilní jednání v čase krize hudebního průmyslu, o EMI to tak úplně neplatí. Byla první z velkých labelů, jež začala prodávat v digitálních obchodech svoje produkty bez omezujícího ochranného softwaru typu DRM.
Jako první také přišla se smlouvami typu 360°, které kompletně zastřešují kariéru umělce od koncertování až po reklamní smlouvy. Bohužel, první podepsaný - zpěvák Robbie Williams - zaznamenal od podepsání smlouvy propad své popularity a firmě příliš nevydělal.
I v současné situaci je ale výkonný ředitel EMI Elio Leoni-Sceti optimistou. "Máme dobrý byznys, který jede po správné koleji, a to je nejlepší vklad do naší budoucnosti," prohlásil předminulý týden.
Nezávislí sílí
Hudební průmysl prožil neklidnou dekádu plnou dramatických změn. Kvarteto velkých společností (tzv. majors - Universal, Warner, EMI a Sony) provázaných s nadnárodními korporacemi zábavního průmyslu začalo postupně ztrácet svoji dominantní pozici na trhu a na jejich místo se tlačí nezávislé labely.
Zastoupení "nezávislých" na trhu s hudebními nosiči se už blíží jedné třetině a statistiky z USA z loňského roku dokazují, že malé labely už mají dokonce větší úspěšnost s novými interprety než tradiční molochy.
Z 227 hudebních projektů, které poprvé v kariéře prodaly deset tisíc kusů svých desek, jich bylo u nezávislých společností 107, zatímco u majors o jednoho méně. (Zbytek byli interpreti vydávající vlastním nákladem.) Nezávislé labely také před dvěma týdny posbíraly celkem 43 cen Grammy z celkového počtu 109 udělovaných
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist