Zatímco celý svět očekává, kolik zlatých sošek sklidí americká sci-fi Avatar při letošním udílení filmových Oscarů, James Cameron zřejmě už přemýšlí, jak by na úspěch Avatara navázal. O dalším pokračování filmu se vyjádřil zatím jen v náznacích, nejdříve prý chce na motivy filmu napsat knihu.

Podle internetových stránek deníku Daily Telegraph Cameron dokonce neskromně prohlásil, že by kniha měla být ještě úspěšnější než film. Ten se v lednu stal největším kasovním trhákem všech dob poté, co se mu podařilo překonat tržby Cameronova předchozího filmu Titanic, který po celém světě vydělal 1,85 miliardy dolarů (35 miliard korun).

Režisér chce údajně proniknout hlouběji do světa obyvatel planety Pandora a odkrýt jejich "vnitřní monology". Nápad napsat knihu prý dostal při natáčení. "V knihách toho můžete vyjádřit daleko více než ve filmu," řekl Cameron.

O knize se poprvé zmínil producent filmu Jon Landau. "Jim si tu knihu napíše sám," řekl v rozhovoru pro stanici MTV. "Má to být obsáhlé vyprávění, do kterého se vejde o mnoho víc věcí, než je možné dát do filmu i do jeho možných pokračování," dodal Landau.

Existenci dalších pokračování nepřímo potvrdil ve svém lednovém rozhovoru pro MTV i Cameron. "V současné době mám osu příběhu, kterou je možné rozložit do trilogie, zatím jsem ale žádný nový scénář psát nezačal," přiblížil své plány zatím jen nejasně režisér.