Pražský Institut umění - Divadelní ústav díky podpoře norských fondů digitalizuje, popisuje a postupně zpřístupňuje přes 100 tisíc fotografií mapujících posledních 60 let života českých divadel. Zhruba polovina z tohoto množství je už od února dostupná v internetové databázi na adrese www.divadelnifotografie.cz.
Fotogalerie k jednotlivým inscenacím jsou v ní funkčně propojeny s již dostupnou on-line databází divadelních inscenací. Tu naleznou zájemci na adrese www.divadelni-ustav.cz/inscenace.aspx.
Podle Lucie Čunderlikové ze společnosti Smart Communication má divadelní fotografie v českých zemích dlouhou a silnou tradici. Ve druhé polovině 20. století se díky osobnostem jako Josef Koudelka, Jaroslav Krejčí a mnoha dalším vyvinula v samostatný a svébytný žánr umělecké fotografie.
"Databáze zahrnuje mimo jiné rozsáhlou dokumentaci díla nestorů tohoto žánru včetně Viktora Kronbauera, Viléma Sochůrka, Jaromíra Svobody a mnoha dalších autorů. K dnešku nabízí záběry téměř dvou stovek fotografů z téměř čtyři tisíce inscenací různých scén po celé České republice," uvedla Čunderliková.
Ať už jde o inscenaci Prodané nevěsty v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla, Rusalku Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, Zkrocení zlé ženy v podání souboru Slezského divadla v Opavě či například Romea a Julii v pražském Národním divadle, i po letech si budou moci uživatelé databáze připomenout atmosféru a podobu těchto nastudování.
V přehledně vytvořeném systému mohou návštěvníci z řad odborníků i laické veřejnosti vyhledávat podle základních kritérií, jako jsou žánr, název inscenace či divadla, datum premiéry i podle účinkujících, inscenátorů a autorů.
Sudkova objevitelka Anna Fárová dostala fotografii z novin do galerií - FOTOGALERIE ZDE
Google ve sporu o digitalizaci knih nechce ustoupit - čtěte ZDE
"Fotografie jsou nezřídka jedinou vizuální památkou na významná díla českých divadelních tvůrců. Obzvlášť ta starší se musela obejít bez jiných záznamů, a tak můžeme často jen podle dochovaných snímků zjistit, jak vypadala," vysvětlil vedoucí úseku fondů a služeb Divadelního ústavu Ondřej Svoboda.
Pro tyto účely je dokumentační funkce fotografií nepostradatelná. Většina snímků vykazuje nesporné umělecké kvality a bez problému obstojí jako samostatné umělecké dílo. Důkazem toho je i množství fotografických výstav, které ústav v posledních letech uspořádal.
Zpracovávání databáze divadelní fotografie je součástí projektu s názvem Uchování a prezentace kulturního dědictví českého i světového divadla. Jeho součástí je rozšíření databáze českého amatérského divadla (www.amaterskedivadlo.cz) a archiv největší světové přehlídky scénografie a divadelní architektury Pražské quadriennale. Držitelem grantu je Institut umění - Divadelní ústav ve spolupráci s Národním informačním střediskem pro kulturu (NIPOS).
Finanční mechanismy Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska vznikly v roce 2004 po přijetí nových zemí do Evropské unie. Jsou určeny pro 13 nových členských zemí Evropské unie, jimž dohromady do roku 2011 poskytnou 1,167 miliardy eur (32 miliard korun).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist