Album Symfonických básní Antonína Dvořáka, které pořídila Česká filharmonie s britským dirigentem sirem Charlesem Mackerrasem, vstoupilo do britského žebříčku nejprodávanějších alb klasické hudby na čtvrté místo.

Od začátku roku je to další české album, které se v britské hitparádě probojovalo do první desítky. Šestého místa dosáhla deska Kvarteta Pavla Haase se skladbami Prokofjeva, uvedl Vladan Drvota ze společnosti Supraphon, která letos CD vydala.

Deska českých filharmoniků nese čtyři symfonické básně Vodník, Polednice, Zlatý kolovrat a Holoubek, které Dvořák zkomponoval na motivy stejnojmenných balad ze sbírky Kytice Karla Jaromíra Erbena.

Básně vznikly po roce 1896, kdy se skladatel triumfálně vrátil z Ameriky do Evropy a dokončil své poslední dva smyčcové kvartety. První tři ze zhudebněných příběhů zazněly poprvé v Londýně, Holoubka pak v Brně v březnu 1898 premiéroval Leoš Janáček.

Uznávaný dirigent Mackerras je neúnavným propagátorem české hudby. "Básně završují jeho odkaz v oblasti Dvořákova symfonického díla, z něhož pro Supraphon realizoval například Symfonie číslo 6, 8 a 9, Slovanské tance či Symfonické variace," uvedl Drvota, podle něhož dýchá z Mackerrasova Dvořáka spojení talichovské tradice s hlubokou znalostí skladatelova díla.

Mackerras se s Prahou rozloučí

Živý snímek Polednice a Vodníka odráží podle Drvoty vřelou atmosféru předloňského koncertu v Praze. Z něho vzešla i úspěšná nahrávka Martinů Tří fragmentů z opery Juliette, která získala loni prestižní cenu Gramophone Award. "'Studiový' Holoubek je pak konečným završením mnohaleté spolupráce sira Charlese s Českou filharmonií," dodal Drvota.

Mackerras se na podzim chystá v Praze uspořádat "rozlučkový" koncert s Českou filharmonií, s níž spolupracuje již 50 let. "Je mi skoro 85 let, tak nemyslím, že budu dělat mnoho nových věcí.

Skoro všechny hudební sny jsem si jako dirigent splnil," řekl letos v březnu v rozhovoru ČTK dirigent, který po druhé světové válce v Praze studoval a byl žákem Václava Talicha.