S tím novým, co vzniklo na slovenských scénách, seznámí pražské publikum festival Slovenské divadlo v Praze. V květnu a červnu ho Divadlo Bez zábradlí ve spolupráci s občanským sdružením Adria a hlavním městem Praha uspořádá už popatnácté. V programu nabídne i legendární inscenaci Tančírna.

Základní ideou pořadatelů bylo od vzniku této akce udržovat živé česko-slovenské kulturní a společenské styky a českému divákovi každoročně umožnit seznámení s novinkami slovenské divadelní scény. "Považujeme proto za úspěch, že se daří dovážet premiéry nejen slovenské, ale i české, které znamenají inspiraci pro české divadelníky," řekla ČTK Lucie Mikulecká z Divadla Bez zábradlí.

Přijede i legendární Tančírna

Upozornila, že na jubilejní ročník se rozhodli přivézt - zřejmě naposledy do Prahy - legendární a odbornou veřejností i diváky oceňovanou inscenaci Slovenského národního divadla Tančírna.

"Vzhledem k tomu, že je to představení provozně i finančně nesmírně náročné, byli jsme nuceni omezit počet ostatních hostujících souborů, které budou na scéně Divadla Bez zábradlí vystupovat," vysvětlila.

Zahájení i zakončení festivalu bude proto letos patřit Slovenskému národnímu divadlu. A tak 7. května festival začne inscenací komedie ze současnosti Marii von Mayenburga Ksicht o tom, že úspěch, peníze a sláva závisí i na šikovném plastickém chirurgovi. V hlavní roli vystoupí Táňa Pauhofová známá z řady českých filmů.

Divadlo Astorka Korzo ´90 uvede 28. května v české premiéře hru pro zamilované Johanna Wolfganga Goetha Stella. Režisér Juraj Nvota obsadil do hry všechny hvězdy Astorky, mezi nimiž jsou Zuzana Konečná, Marta Sládečková, Ady Hajdu a Boris Farkaš.

Populární Radošinské naivní divadlo přijede 19. a 20. června se svou poslední uváděnou hrou přinášející hořko-směšnou zprávu o stavu současné rodiny a morálky Mám okno autora Stanislava Štepky. Zlatým hřebem 15. ročníku festivalu Slovenské divadlo v Praze bude 26. června v Hudebním divadle Karlín představení Tančírna.

Na námět inscenace divadla Theatre du Campagnol Le Bal režiséra Jeana-Clauda Penchenata je napsali Martin Porubjak a Martin Huba, který se také ujal režie a bude patronem celé letošní přehlídky.

Tanec s Chudíkem

Slovenskou historií 20. století můžou během večera diváci protančit s takovými hereckými osobnostmi, jakými jsou například Ladislav Chudík v alternaci s Martinem Hubou, Emília Vášáryová, Kamila Magálová a další členové slovenské první scény.

O věhlasu inscenace hovoří i získaná ocenění Dosky 2001: Nejlepší inscenace, Objev sezony (Ivana Kuxová) a Nejlepší režie sezony 2000/2001.

Divadlo Bez zábradlí připravuje ve spolupráci se Slovenským institutem v Praze v rámci festivalu výstavu slovenských divadelních plakátů. Uskuteční se ve foyeru pořádající scény. Záštitu nad festivalem převzali například premiér Jan Fischer, pražský primátor Pavel Bém a slovenský velvyslanec Peter Brňo