Divadlo Spejbla a Hurvínka, které si připomíná osmdesát let profesionální činnosti, brzy rozšíří působení i do kinosálů. V přípravách je totiž celovečerní 3D film s jeho dřevěnými protagonisty kombinovaný s animací.

Před dokončením je navíc i filmový záznam divadelního představení Hurvínkův Mikuláš. I ten vznikl v technologii 3D, premiéru bude mít 1. června na zlínském festivalu

Producent náročnějšího celovečerního filmu Martin Kotík řekl, že projekt, jehož realizace má trvat dva roky, je právě ve stavu "námluv" se studii v zahraničí, kde by případné animované pasáže měly vznikat.

Základem scénáře ředitelky Divadla Spejbla a Hurvínka Heleny Štáchové byla inscenace Jak pan Spejbl prášil, inspirovaná příhodami legendárního mluvky.

"Bude to v mezinárodní koprodukci vyrobený rodinný animovaný snímek. Vím, že budeme vystaveni tvrdé konkurenci; uspět bychom chtěli nejen tam, kam tato populární pražská scéna vyjíždí, ale i v dalších teritoriích včetně USA a Japonska," vysvětlil své ambice Kotík. Už teď je prý o film velký zájem v německy mluvících zemích.

Mimika dřevěných tváří

Tam by se měl snímek objevit s autentickým dabingem Heleny Štáchové a Martina Kláska, zatímco v dalších zemích tvůrci zřejmě využijí rodilých mluvčích, i když loutky jejich ústy na zahraničních zájezdech promluvily dvěma desítkami jazyků.

Tím jubilejním dvacátým je čínština, Spejbl spolu s Hurvínkem totiž budou moderátory českého programu výstavy Expo v Šanghaji. "Jsem ráda, že se prostřednictvím už hotového filmového záznamu s divadlem dostaneme k mimopražskému publiku," řekla Štáchová, která dříve nápady dostat loutky na filmové plátno odmítala.

"Jsem zvědavá, jak se na třírozměrný záznam divadelního představení podaří přenést jejich nehybné tváře včetně vodicích nití. A v tom chystaném filmu dostanou navíc i mimiku," dodala s tím, že animace loutkám dovolí to, co na jevišti nemohou.

"V záznamu jsme představení rozdělili do osmi částí, přidali efekty, například padající sníh, a některé předměty dokreslili," uvedl režisér David Havel. Štáchová však upozornila, že ani v animaci by postavičky neměly ztratit to, čím jsou typické jako marionety.