Miloš Nesvadba, doyen pánského souboru činohry Národního divadla v Praze, oslavil o víkendu 85. narozeniny. Výstava desítek karikatur jej připomíná také jako výtvarníka.

Populární herec a výtvarník na nich zachytil především kolegy z české první scény. Zveřejnil i své s nadsázkou pojaté návrhy na přemístění "zlaté kapličky" do jiných prostor hlavního města.

Výstava na I. galerii historické budovy obsahuje i Nesvadbovy humorné malůvky a glosy tohoto umělce, který na české první scéně během 65 let vytvořil na 200 rolí.

Až osudově ho provází Jiráskova Lucerna. Postupně v ní ztvárnil vodníka Michala, Kláska a pana France, nyní je v Morávkově inscenaci sluhou Žánem.

Hraje i v Rostandově Cyranovi z Bergeraku, v Gogolově Revizorovi je kupcem. Uplatnil se ve filmu a v televizních pořadech pro děti byl Panem malířem.

Miloš Nesvadba by mohl mít ve svém hereckém erbu vepsáno heslo, že není malých rolí. Jako dvacetiletý začínal ve Studiu Národního divadla u režiséra Jindřicha Honzla. K malování se mnohdy inspiroval právě v zákulisí české první scény, do jejíž činohry přišel v roce 1948.

Jeho doménou jsou role komické, v nichž těží z výrazné mimiky, smyslu pro detail, zkratku a parodickou nadsázku. Režisér Alfréd Radok si nicméně povšiml, že se za maskou komika skrývá bohatší herecký rejstřík, a svěřil mu ve hře Ďábelský kruh postavu van der Lubbeho, obviněného ze zapálení Říšského sněmu.

Kmotrou výstavy byla o čtyři měsíce starší Luba Skořepová, která oslavenci poradila, aby častěji chodil s vnoučaty do přírody a neseděl pořád nad kreslením. Jubilant přiznal, že nejlépe se mu malovalo na schůzích ROH. "Všichni tam seděli a nudili se. I já se nudil, a tak jsem je portrétoval," vzpomenul.

Národním divadlem provází busty

Vernisáž doprovázel křest knihy Busty v Národním divadle autorek Zdeny Benešové a Petry Strakové. Publikace seznamuje čtenáře s téměř 80 portréty herců, spisovatelů, skladatelů a výtvarníků, kteří tu mají svou bustu - a také s tvůrci těchto plastik.

Trend vytváření bust, který měl největší rozmach koncem 18. a v 19. století, se nevyhnul ani českým zemím, zvláště po vybudování Národního divadla, ve kterém se nabízely mimořádně vhodné prostory. V roce 1892 byla u Myslbeka objednána jako první busta Bedřicha Smetany, která byla 31. března 1894 odhalena k 70. výročí jeho narození a 10. výročí úmrtí. Zatím poslední busty umístěné do Národního divadla patří hercům a pedagogům Radovanu Lukavskému a Borisi Rösnerovi.

"Medailony portrétovaných jsou v publikaci řazeny podle umístění, medailony autorů bust podle abecedy. Ke snazší orientaci napomáhají mapky jejich rozmístění a abecední seznam vyobrazených osobností," řekla o knize Straková. Busty v Národním divadle jsou i průvodcem, se kterým lze putovat od centrální šatny přes vstupní vestibul až na 1. galerii.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist