Filmový megahit Avatar vychází na nosiči Blu-ray dnes, kdy si si lidé připomínají závazky vůči životnímu prostředí. Studio Twentieth Century Fox určilo termín na Den země záměrně. DVD bude následovat za týden.

Sci-fi Avatar o modrých mimozemšťanech, kteří brání panenskou přírodu před hamižnými lidmi, vydělalo od prosincové premiéry celosvětově 2,7 miliardy dolarů (přes 50 miliard korun). Velký podíl na tržbách měla promítání ve 3D verzi, na kterou jsou dražší vstupenky.

Doma si však diváci pustí film zatím jen v dvourozměrném formátu. 3D verzi zřejmě studio vydá příští rok, kdy se očekává rozšíření televizí s trojrozměrným obrazem.

Blu-ray s Avatarem vychází 22. dubna v USA, Kanadě a některých dalších zemích včetně České republiky. Ve Francii, Španělsku, Belgii a Nizozemsku to bylo o den dřív a v Japonsku, Německu a Mexiku se do obchodů dostanou 23. dubna.

Přestože se o Avataru mluvilo především v souvislosti s technologickou revolucí, nosiče neobsahují žádné dokumenty či pohledy do zákulisí natáčení. Cameron se rozhodl, že celou kapacitu disků využije proto, aby téměř tříhodinový snímek prezentoval v patřičné kvalitě.

Cameron oznámil, že kromě připravovaného pokračování půjde do kin i původní film. Avatar se na velká plátna vrátí v létě s šesti novými minutami děje.

Režisér modrého filmu má zelené cítění

Režisér se v neděli objeví i na velkém shromáždění ve Washingtonu, jehož tématem je boj proti klimatu. Demonstrace bude naléhat na Kongres, aby přijal přísnější zákony na ochranu životního prostředí.

Kromě Camerona se jí zúčastní například reverend Jesse Jackson, zlatý sdruženář z Vancouveru Billy Demong či kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová.

Den Země se poprvé uskutečnil v USA v roce 1970, kde se do kampaně zapojily miliony obyvatel, kteří chtěli upozornit na potřebu zvýšení energetické účinnosti, hledání obnovitelných zdrojů energie či recyklaci odpadů. V České republice lidé poprvé slavili Den Země v roce 1990.