Bývalý prezident Václav Havel se v květnu s manželkou Dagmar zúčastní americké premiéry své poslední hry Odcházení ve Filadelfii. 

Roli kancléře Riegera se v ní podle informací na stránkách divadla ujme David Strathairn. Ten byl za ztvárnění novináře Edwarda Murrowa ve filmu Dobrou noc a hodně štěstí (2005), který režíroval George Clooney, nominován na Oscara.

Mimo jiné se objevil například také ve snímku Bournovo ultimátum z roku 2007.

Jitka Sloupová z agentury Aura-pont ČTK již dříve řekla, že filadelfské divadlo Wilma Theater se po vedením Blanky a Jiřího Žižkových vypracovalo v jedno z nejuznávanějších repertoárových divadel ve Spojených státech.

"Za svou domovskou scénu ji v USA považuje například Tom Stoppard," uvedla Sloupová.

Žižka, který je pražským rodákem a počátkem 90. let natočil pozoruhodnou televizní verzi Havlova Larga desolata, bude i režisérem americké premiéry Odcházení. Na přípravě hry se podílí i Havlův dlouholetý překladatel do angličtiny Paul Wilson.

Wilson, který v 70. letech pobýval v tehdejším Československu a je signatářem Charty 77, se zúčastní i sympozia nazvaného Václav Havel: Umění nemožného, jež divadlo u příležitosti uvedení hry pořádá 30. května. Vystoupí na něm například režisér Žižka a Martin Beck Matuštík z Arizonské státní univerzity.

Filmová adaptace

Havel napsal Odcházení jako svou první novou hru po téměř 20 letech. Premiéra příběhu o odchodu jednoho a příchodu druhého politika k moci patřila v roce 2008 mezi nesledovanější kulturní události v České republice.

V zahraniční dosud bylo Odcházení nastudováno například ve Slovenském národním divadle z Bratislavy, pro jehož potřeby je přeložil Milan Lasica. Mělo premiéru v Polsku, Británii, Německu, Bulharsku či Chorvatsku.

Odcházení plánuje Havel také ztvárnit ve filmu. Svůj první celovečerní film začne exprezident a dramatik Havel natáčet 2. července. Přípravné práce na letní natáčení již začaly.