Projekcí oscarového snímku Vzhůru do oblak začíná dnes v Třeboni Mezinárodní festival animovaných filmů - Anifilm. Diváci si pět dnů mohou vybírat asi z 300 filmů zařazených do deseti sekcí.

Tři desítky z nich porota vybrala do Česko-Slovenské soutěže. První ročník přehlídky se podařilo uspořádat zhruba za tři měsíce poté, co se devátý ročník festivalu AniFest přestěhoval z Třeboně do Teplic.

Divácky atraktivní bude podle pořadatelů přehlídka světové celovečerní animované tvorby s názvem Kaleidoskop, jež je zaměřena především na snímky vytvořené novými metodami filmové animace. Pro fanoušky krátkých filmů je připravena přehlídka Kaleidoskop shorts.

Bilance je průřezem nejoblíbenějších a nejzajímavějších animovaných filmů, které byly loni v české filmové distribuci. Fokus uvede kurátorské výběry zaměřující se na kulturní i pop-kulturní fenomény současné animované tvorby.V Pohledech své osudové filmy divákům představí režisérka a scenáristka Maria Procházková.

Festival nabídne i výběr krátkometrážní francouzské animované tvorby a filmů z někdejší NDR. Součástí nesoutěžního festivalového programu je profil kanadského režiséra Jacquese Drouina a filmy z dílny studia Aardman Animations, jež se specializuje na trojrozměrnou animaci plastelíny. Work in progress představí v Třeboni právě vznikající animovaná díla, často za účasti tvůrců.

K festivalu patří výstavy, koncerty, divadlo i dílny. Přehlídka skončí v neděli promítáním filmů na plátně umístěném na hladině třeboňského rybníka Svět.

Související