Snímek Nunovó tango režiséra Jaromíra Plachého získal cenu za nejlepší film v kategorii televizní a zakázková tvorba na prvním ročníku mezinárodního festivalu animovaných filmů - Anifilm v Třeboni. Nejlepším studentským filmem se stala Pružinka v režii Michala Mészárose z Vysoké školy múzických umění. Rozhodla o tom festivalová porota.

Lehce hororový klip k písní hudební skupiny DVA zobrazuje nádech atmosféry starých zakouřených kabaretů, klubů a biografů.

"Plachého snímek byl oceněn za svébytný výtvarný styl, soulad s hudební složkou filmu a za množství kontextových hříček a vtipných popkulturních citací," uvedla mluvčí festivalu Gabriela Zajícová.

Zvláštní uznání poroty v kategorii studentská tvorba získal film Cestou lesní režiséra Jakuba Kouřila z Univerzity Tomáše Bati. Plachého Nunovó tango bylo zároveň poctěnou Cenou města Třeboně za nejlepší film.

Pětidenní přehlídka uvedla česko-slovenskou soutěž, nejnovější a zároveň nejdiskutovanější snímky z české i světové animované tvorby. Součástí festivalu byla řada doprovodných akcí. Návštěvníci se mohli zúčastnit divadelních představení pro děti, besedy s Jiřím Lábusem, několika výstav a animačních dílen.

Divácky atraktivní přehlídka současné světové celovečerní animované tvorby Kaleidoskop uvedla filmy představující nové metody filmové animace, jež získaly ocenění na světových filmových festivalech.

Fanoušci krátkých animovaných filmů měli možnost vidět sekci mezinárodní krátkometrážní tvorby Kaleidoskop shorts mapující současnou světovou animovanou tvorbu. Sekce Bilance představila průřez nejoblíbenějších a nejzajímavějších animovaných filmů, které byly uvedeny do české filmové distribuce v loňském roce.

Festivalové projekce se uskutečnily v pěti sálech: kromě zrekonstruovaného kina Světozor a divadla J. K. Tyla také v zámku, v Lázních Aurora a v kulturním domě Roháč. Výstavní sál pod věží a Zámecká galerie hostily doprovodný program festivalu.

Související