Bez hudebních nástrojů nastoupili v pátek večer členové České filharmonie na pódium v Rudolfinu, zrušením koncertu protestovali proti odvolání svého ředitele Vladimíra Darjanina. Ministr kultury Václav Riedlbauch ho v pátek odvolal z funkce kvůli nedostatkům v hospodaření. ČTK to řekl mediální zástupce České filharmonie Jiří Hrabovský. Místo plánovaného abonentního koncertu přečetli prohlášení, ve kterém vyzvali Riedlbaucha, aby vzal odvolání zpět.

Podle Hrabovského šlo o "zásadní protestní akt", nikoli o stávku, protože ta má jiné parametry. Filharmonici požádali také dopisem premiéra Jana Fischera, zda by se s ním nemohli sejít. O svých dalších krocích rozhodnou podle vývoje situace.

Diváci, kteří se těšili na nepříliš často uváděnou Symfonii č. 10 Gustava Mahlera pod vedením šéfdirigenta filharmonie Elijahu Inbala, reagovali bouřlivě. Byly slyšet výkřiky "fuj", "hanba" a "ostuda". Po přečtení prohlášení už ale část diváků vyjádřila orchestru podporu potleskem. Bylo jim nabídnuto vrácení vstupného nebo náhradní termín koncertu.

Filharmonici označili odvolání za hrubý a bezohledný zásah do chodu orchestru a krok, který nebyl věrohodně zdůvodněn. Zákeřností připomíná 50. léta, uvedli. Riedlbauch byl podle nich veden obavou z výsledků kontroly hospodaření 2003 až 2009, kdy sám stál v čele České filharmonie. Požádali dopisem premiéra Jana Fischera, zda by se s ním nemohli sejít.

Darjanin nejznámější tuzemské hudební těleso vedl necelý rok. Někdejší šéf filharmonie a nynější ministr Riedlbauch, kterého ve funkci vystřídal právě Darjanin, odvolání zdůvodnil nedostatky v dosavadním hospodaření i v rozpočtu na rok 2011. Darjanin ministrovy argumenty pro odvolání označil v tiskovém prohlášení za lživé.

Dočasným řízením filharmonie byla pověřena výkonná ředitelka ČF Kateřina Růžičková, řekla Plívová. Růžičkovou do filharmonie přivedl Darjanin.

Hudebníci asi budou pokračovat v protestech

Pokud ministr své rozhodnutí nezmění a Darjanina ve funkci nepotvrdí, jsou hudebníci připraveni pokračovat v protestech i po příjezdu ze španělského turné, které se koná 9. až 18.května, uvedla Růžičková. Poté má filharmonie v plánu festival Pražské jaro, který je pro orchestr prestižní akcí.

Česká filharmonie plánovala v příštím roce třetinový propad příjmů z pronájmu, tedy pokles o deset milionů korun. Podle výhledu naopak měly několikanásobně stoupnout náklady, například výdaje za právní služby. Ministerstvo od počátku Darjaninova působení vnímalo také jako sporné jeho angažmá v obchodních společnostech podnikajících v kultuře. Úřad je považoval za střet zájmů, Darjanin nikoli.

 


Text prohlášení členů České filharmonie

Členové České filharmonie prohlašují, že odvolání jejího ředitele pana V. Darjanina je hrubým a bezohledným zásahem do chodu České filharmonie. Stalo se tak bez jakéhokoli věrohodného zdůvodnění, a to den poté, kdy zástupce ministerstva kultury na včerejší tiskové konferenci všechny přítomné jednoznačně ujistil, že o odvolání V. Darjanina pan ministr Riedlbauch nikdy ani náznakem neuvažoval a neuvažuje.

Takovéto jednání, svou zákeřností připomínající padesátá léta, je porušením nejen politické kultury ale také všech norem slušnosti.

Ministr kultury zneužil svůj provizorní mandát pravděpodobně z obav z výsledků kontroly hospodaření v letech 2003-2009, kdy on sám byl naším ředitelem. Audit potvrdil v tomto hospodaření závažná pochybení, a odvolání ředitele Darjanina je snahou zamezit jejich zveřejnění.

Pro Českou filharmonii to mimo jiné znamená bezohledné zmaření mnoha rozpracovaných a pro ČF velmi důležitých projektů, které měly přispět k významnému posílení jejího mezinárodního postavení. Je to také zmaření velmi nadějně se rozvíjející spolupráce, která mezi naším orchestrem a panem Darjaninem probíhala na základě vzájemné důvěry a respektu. Této společně vybudované hodnoty jsme si velmi vážili, neboť jsme ji dlouhá léta postrádali.

Odvolání současného ředitele ČF V. Darjanina je zlovolným poškozením ČF, její dramatickou destabilizací a konec všem nadějím na slušnost a kulturu státu, ve kterém žijeme a který jsme až doposud téměř po celém světě s hrdostí reprezentovali.

Související