Před třemi lety vzbudil snímek Ďáblova dílna rakouského režiséra Stefana Ruzowitzkého obrovskou pozornost a získal Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film.

Příběh nacistické dílny na padělání zahraničních bankovek v čele s anglickou librou a americkým dolarem, kterou zřídili v koncentračním táboře Sachsenhausen, si nyní mohou připomenout i televizní diváci - dnes večer ho na svém druhém kanálu od 20:30 odvysílá Česká televize.

Pod pozoruhodným snímkem Ďáblova dílna nejsou podepsáni jen Rakušané, ale také Čechoslovák Adolf Burger, autor stejnojmenné knižní předlohy, podle níž vznikl filmový scénář.

Ač se to řadě filmových kritiků a odborníku zdálo vzhledem ke strhujícímu a překvapivému scénáři málo pravděpodobné, filmový příběh Ďáblovy dílny vznikl podle skutečných událostí popsaných v Burgerově životopisné knize.

Letos třiadevadesátiletý Burger, který se narodil na Slovensku, ale do dneška žije v Praze, byl na začátku čtyřicátých let zatčen za účast v protinacistickém odboji a šíření ilegálních letáků a poslán do koncentračního tábora.

Coby profesionální tiskař si však zachránil život - nacisté jeho umění potřebovali využít právě v rámci největší padělatelské akce v dějinách, která dostala jméno Operace Bernhard.

Burger se tak do konce války podílel na padělání dokladů, dokumentů, známek a především bankovek. V Sachsenhausenu se vyrobilo na sto třicet dva milionů falešných liber, které chtěli Němci použít k rozvrácení britského hospodářství.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist