Smoljak se angažoval i v politice

"Dnešní odchod Ladislava Smoljaka mě hluboce a silně zasáhl, protože nás pojilo celoživotní přátelství a dlouhá desítiletí jsme spolupracovali. O jeho nemoci jsem věděl a také jsem věděl o tom, jak s ní do poslední chvíle obdivuhodně bojoval," uvedl bývalý český prezident Václav Havel na svém webu.

Smoljak se považoval za člověka silně ekologicky zaměřeného, a proto se hned od jejího založení zajímal o Stranu zelených. "Ladislav Smoljak byl nejen mimořádný umělec, ale také člověk odvážných občanských postojů. Jeho podpora občanských iniciativ a také otevřená podpora Straně zelených pro nás zůstává velkou vzpruhou," řekl ČTK předseda zelených Ondřej Liška.

Smoljak byl jedním z duchovních otců "Největšího Čecha" Járy Cimrmana. Někdejší učitel matematiky a fyziky, který s divadelním souborem šířícím osvětu "víceoborového génia" absolvoval od roku 1967 více než deset tisíc představení.

Odešel ve věku 78 let v neděli časně ráno. ČTK o to informovali jeho syn David Smoljak a manažer divadla Járy Cimrmana Václav Kotek. Smoljak byl se Zdeňkem Svěrákem zakladatelem tohoto divadla, pro něž společně napsali mnoho divadelních her. Byli také autory několika celovečerních filmů.

Smoljak zemřel po dlouhé nemoci ve tři hodiny ráno v kladenské nemocnici. "Bojoval statečně," řekl Kotek. Svěrák řekl ČRo-Radiožurnálu, že i přes velké bolesti Smoljak do poslední chvíle vystupoval v divadle, naposled na konci května ve hře České nebe.

"Je to jen pár hodin, co Láďa zemřel. Člověk si ještě ani neuvědomí, jaká ta ztráta je, ale vím, že veliká," řekl ČTK Svěrák. Když za ním byl před několika dny naposledy v nemocnici, Smoljak mu řekl, že v poslední době zažil dvě velké radosti - vítězství českého hokejového týmu na mistrovství světa v Německu a to, jak dopadly volby.

Svěrák: Patří do Českého nebe

Svěráka se Smoljakem pojilo dlouholeté přátelství a umělecká spolupráce. Koncem šedesátých let spolu s Jiřím Šebánkem a jazzmanem Karlem Velebným stáli u zrodu fiktivní postavy zneuznaného českého génia Járy Cimrmana.

Postavu zapomínaného ale nezapomenutelného polyhistora přenesl vystudovaný učitel matematiky a fyziky Smoljak v roce 1982 i na filmové plátno v komedii Jára Cimrman, ležící, spící. Další hra dvojice Smoljak-Svěrák se stala námětem snímku Rozpuštěný a vypuštěný.

"Sice jsme se dohodli, že České nebe bude poslední cimrmanovskou hrou, kterou spolu napíšeme, ale přeci jen jsme hodlali být na jevišti déle. On to vydržel - hrál skutečně do posledního dechu," řekl dnes Svěrák.

"Naposledy stál v Českém nebi na jevišti 27. května - a pak se tam sám odebral. Doufám, že tam bude. Byl to kluk nesmírně čestný, už za tu svou pracovitost si zaslouží, aby ho tam vzali," dodal Svěrák, který je právě hostem mezinárodního filmového festivalu ve Zlíně. Smoljak měl podle něho v poslední době dechové potíže, vynechával proto při představení seminář, ale hru samotnou si nikdy nenechal ujít.

Divadlo zrušilo představení Zdeněk Svěrák a Jan Smoljak

Jako herec se Smoljak poprvé objevil na filmovém plátně ve snímku Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974). Pro tuto komedii napsal spolu s Lipským a Svěrákem scénář. Hráli spolu i v dalším Lipského filmu podle jejich scénáře Marečku, podejte mi pero!

Z autorské dílny Smoljak - Svěrák pocházejí i komedie, z nichž některé Smoljak také režíroval. Snad nejvíce divákům utkvěl v paměti snímek o postrachu číšníků Vrchní, prchni (1980). Smoljak se angažoval také jako člověk politický - ať už během krize v ČT nebo při sestavování petice Zrušme komunisty.

Vzhledem k úmrtí Ladislava Smoljaka zrušilo Divadlo Járy Cimrmana dnešní představení hry České nebe v Žižkovském divadle v Praze. Smoljak se měl ve čtvrtek 10. června zúčastnit křtu knihy Kuky se vrací podle nového filmu režiséra Jana Svěráka.  

"S humorem je perná práce"

Ladislav Smoljak se narodil v Praze 9. prosince 1931 a touhu stát se režisérem měl prý v sobě již od mládí. Na DAMU ho ale po maturitě nepřijali, a to ho na nějaký čas od umění vzdálilo. Vystudoval matematiku a fyziku a několik let se věnoval učitelskému povolání. Osudné bylo jeho setkání se Zdeňkem Svěrákem, které ho nakonec přivedlo k vysněnému povolání.

Považoval se za tvůrce humoru a se svým životním "údělem" byl prý více než spokojen. "I když je s humorným textem často perná práce, vždycky, když se na tomhle políčku něco urodí, je to pro toho, kdo zasel, velká radost," popsal své pocity v jednom z rozhovorů. Svůj humor nejvíce uplatnil v již legendárním Divadle Járy Cimrmana, pro které spolu se Svěrákem napsali 15 divadelních her.  

Postava zneuznaného českého génia provázela Smoljaka celým jeho uměleckým životem. Hry pro Divadlo Járy Cimrmana se prý nerodily snadno, o to větší ale měly divácký úspěch. Od svého vzniku v roce 1966 divadlo odehrálo téměř 12.000 představení. Jen poslední hra nazvaná České nebe, kterou oba autoři avizovali jako poslední, měla za půl roku od premiéry na svém kontě na 150 repríz. Dvojici Svěrák - Smoljak se také úspěšně podařilo převést postavu Járy Cimrmana na filmové plátno.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist