Známý britský filmový a divadelní herec Jude Law by měl na 45. ročníku MFF Karlovy Vary převzít Cenu prezidenta festivalu.

Oznámilo to tiskové středisko této prestižní mezinárodní přehlídky, která se uskuteční od 2. do 10. července.

Festival uvede snímek Talentovaný pan Ripley z roku 1999, která Lawovi vynesla britskou filmovou cenu BAFTA a první nominaci na Oscara.

Law si v této adaptaci kriminálního románu Patricie Highsmithové zahrál syna amerického loďaře Dickieho Greenleafa.

I následující role potvrzují hvězdnou hereckou pozici, kterou sedmatřicetiletý Jude Law ve světě filmu zaujímá, řekla ČTK mluvčí karlovarské přehlídky Uljana Donátová. Pracoval s předními režiséry jako Steven Spielberg - film A.I. - Umělá inteligence (2001), Sam Mendes - kriminální drama Road to Perdition (2001) a ve filmu Nepřítel před branami Jeana Jacquese Annauda ztvárnil ve stejném roce úlohu sovětského ostřelovače Zajceva z bitvy u Stalingradu během druhé světové války.

Role v dramatu Návrat do Cold Mountain režiséra Anthonyho Minghelly z roku 2003 mu mimo jiné přinesla druhou oscarovou nominaci.

Law zaujal také v mimořádné filmové adaptaci slavné divadelní hry Na dotek režiséra Mikea Nicholse či jako barman sledující osudy různých lidí v emotivním snímku Moje borůvkové noci, který v roce 2007 natočil režisér Wong Kar-wai.

"V poslední době jsme měli možnost vidět Judea Lawa v mysteriózním snímku Terryho Gilliama Imaginárium dr. Parnasse a v nové velmi úspěšné filmové adaptaci nejslavnějšího románu Sira A.C. Doylea Sherlock Holmes," dodala Donátová.

Jude Law je podle ní neméně ceněn pro svou divadelní práci. Za úlohu v broadwayské inscenaci Indiscretions (1995) získal Theatre World Award a nominaci na cenu Tony. Nadšené ohlasy vzbudila také londýnská inscenace Hamleta z roku 2009, v níž vytvořil titulní roli.

Na jevišti jako doma

Představení, které bylo posléze inscenováno na Broadwayi, vyneslo herci letos cenu Critics' Circle Theatre Award, dále ocenění What's On Stage.com Award a nominace na ceny Laurence Oliviera, Broadway.com a Tony. Její výsledky budou vyhlášeny za několik dní.

Jude Law byl vyznamenán také prestižním řádem Rytíř umění a literatury Francouzské republiky. Kromě své bohaté tvůrčí činnosti se angažuje také v řadě charitativních projektů a mírových aktivit.

Londýnský rodák pocházející z učitelské rodiny již od třinácti let vystupoval s divadelním souborem National Youth Music Theatre. Po maturitě působil na jevištích londýnského West Endu a postupně se uplatnil v prestižních souborech jako Royal Shakespeare Company a National Theatre. Za roli ve hře Jeana Cocteaua Hrozní rodiče získal nominaci na Cenu Laurence Oliviera pro nejslibnější mladý talent.

Po úlohách v menších či nezávislých filmech přišel zlomový rok 1997 a s ním role v životopisném snímku Wilde režiséra Briana Gilberta, který se hrál v Karlových Varech v roce 1998, v krimidramatu Půlnoc v zahradě dobra a zla Clinta Eastwooda a sci-fi Gattaca (režie Andrew Niccol).