Šanci získat Cenu Jindřicha Chalupeckého mají letos tři mladí umělci a dvě umělecké dvojice.
Mezinárodní porota bude v listopadu volit mezi Václavem Magidem, Jakubem Matuškou (jeho obraz na snímku), Alicí Nikitinovou a dvojicemi Vasil Artamonov - Alexej Kljujkov a David Böhm - Jiří Franta.
Iniciativa Čas na změnu chce v Národní galerii Fajta, který vyhrál dubnový konkurz - čtěte ZDE
V Doxu chystají tři výstavy, které připomenou osobnost Jindřicha Chalupeckého - čtěte ZDE
Novinářům to dnes v Centru současného umění DOX v pražských Holešovicích oznámila Lenka Lindaurová ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Letos se koná 21. ročník udílení cen pro umělce do 35 let. Porota finalisty vybrala z 80 přihlášených výtvarníků.
Cena je určena pro české a v Česku působící umělce. Podle předsedkyně Společnosti Jindřicha Chalupeckého Charlotty Kotíkové se čím dál více na české umělecké scéně prosazují lidé, kteří mají kořeny v zahraničí. Novým trendem je také působení uměleckých dvojic a skupin. Na tyto nové tendence reaguje i komise, uvedla Kotíková.
Sedm nominovaných
Vasil Artamonov (1980) a Alexej Kljujkov (1983) se narodili v Rusku, ale od dětství žijí v České republice. Mezi finalisty byli vybráni pro "konzistentní kvalitu jejich díla, které zahrnuje širokou škálu médií od performancí, instalací, malířství, sochařství až k sociálním projektům".
Reagují na impulzy z minulosti, inspiruje je futurismus a suprematismus. Odkazují rovněž na politické otázky, zejména na vývoj v postsovětském bloku.
Druhá z dvojic David Böhm (1982) a Jiří Franta (1978) se mezi finalisty probojovala už podruhé. Jejich společné projekty jsou inspirované street artem a graffiti.
V případě Václava Magida (1979) porota ocenila konceptuální kvality jeho práce a schopnost propojovat souvislosti. Kladně zaznamenala také jeho teoretickou a kurátorskou činnost, uvedla Lindaurová.
Jakub Matuška (1981) porotu zaujal kombinováním přístupů street artu a monumentálního malířství. Matuška prý dosahuje jasného, silného a bohatého výrazu s popově surrealistickým vyzněním.
Alice Nikitinová (1979) vytváří svými díly abstraktní svět, maluje obrazy a instaluje objekty. Její přístup k malbě porotu zaujal soustředěným přístupem a eliminací nepotřebného. Vstup do jedné z jejích instalací působí, jako by divák viděl realitu přes zvětšovací sklo.
Společnost Jindřicha Chalupeckého založili před dvěma desítkami let Theodor Pištěk, Václav Havel a Jiří Kolář. Výstava prací finalistů se bude konat od 4. listopadu do 15. ledna příštího roku v centru DOX. O vítězi se rozhodne na výstavě, cena bude předána 23. listopadu. Loni ji získal Jiří Skála.
Centrum DOX vystaví od listopadu i díla všech dosavadních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého od roku 1990. V minulosti ocenění dostali například Petr Nikl, Kateřina Vincourová, Kateřina Šedá nebo Michal Pěchouček.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist