Výběr z programu

Praha - Pražský hrad, HAMU

Jindřich IV.
(režie: Lucie Bělohradská)
24.6 - 17.7; 30.8 - 4.9

Veselé paničky Windsorské
(režie: Jiří Menzel)
2.7 - 26.7; 23.8 - 28.8

MacBeth
(režie: Ondrej Spišák)
3.8 - 11.8

Antonius a Kleopatra
(režie: Michal Vajdička)
17.8 - 21.8

Ostrava - Slezskoostravský hrad

Romeo a Julie
(režie: Pavel Šimák)
21.7 - 24.7

Brno - Špilberk

Jindřich IV.
22.7 - 25.7

Veselé paničky Windsorské
27.7 - 30.7

více o programu: www.shakespeare.cz

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu ode dneška opět patří hrám Williama Shakespeara. Tradiční Letní shakespearovské slavnosti se letos konají od 24. června do 4. září a jejich hlavním lákadlem je zbrusu nová inscenace Shakespearovy hry Jindřich IV., která má dnes večer na Hradě premiéru.

Slavného politického dramatu anglického dramatika se ujala režisérka Lucie Bělohradská, do hlavních rolí obsadila plejádu českých činoherních hvězd. Jan Dolanský bude hrát mladého prince Jindru, králem Jindřichem bude Ladislav Mrkvička a Falstaffem Norbert Lichý, charizmatický ostravský herec a hudebník, loňský držitel Thálie.

Scénickou hudbu k tomuto představení složil Jan P. Muchow, scénu vytvořil Ondřej Nekvasil a kostýmy navrhla Zuzana Ježková. "Budeme hrát v současných kostýmech na minimalistické scéně," uvedla Lucie Bělohradská.

Přitažlivé pojetí politiky

Režisérka původně dvoudílnou hru upravila a podtrhla aktuální politický rozměr. "Princ Jindra a Falstaff se tak potkají na jevišti světa, na kterém vystupují i ctižádostiví muži politiky," uvedla k tomu Bělohradská, která se netají tím, že ji shakespearovské vidění světa politiky lákalo především díky odkazům k aktuálnímu společensko-politickému dění.

"Vnímáme především politickou linii, v níž se falstaffovské podsvětí zrcadlí," řekla Bělohradská. "Je to zábavná hra, která je stejně jako všechny Shakespearovy dramatické texty primárně politická," vysvětlil k tomu na tiskové konferenci překladatel Shakespearova díla Martin Hilský.

Přiznal, že pro něj nebylo lehké, když se text Jindřicha IV. krátil. "Ale paní režisérka to udělala velice citlivě," podotkl. Lidé podle něj mohou mít po krk politikaření, ale nikdy nemohou být znechuceni dobrou politickou hrou.

Hraje se i na Špilberku

Kromě nové inscenace Letní shakespearovské slavnosti uvedou i řadu úspěšných her z předchozích let. Celkem nabídnou deset inscenací ve 148 představeních, kromě Prahy se hraje i v Brně na hradě Špilberk, v Ostravě či v Bratislavě.

Z loňského repertoáru v programu nechybí divácký hit Veselé paničky windsorské režiséra Jiřího Menzela s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou v hlavních rolích, Macbeth s Veronikou Freimanovou i Antonius a Kleopatra s česko-slovenským obsazením.

Derniéry se letos dočká Komedie omylů: rozverná inscenace s Martinem Pechlátem, Jitkou Čvančarovou a Davidem Suchařípou se bude hrát naposledy 28. července v Praze.

Českou premiéru bude mít na přehlídce ostravská Šimákova inscenace Romea a Julie s Jitkou Smutnou v roli chůvy. Veronské milence ztvární Marek Holý a Tereza Dočkalová.