Autoři kontroverzního projektu Občan K. ze skupiny Ztohoven podali spolu s galerií Dvorak Sec Contemporary ve středu k Městskému soudu v Praze žalobu proti pražskému policejnímu ředitelství. Domáhají se v ní ochrany autorského díla. ČTK o tom dnes informovala Diana Mužíková Vrbová z galerie.
Provozovatel Dvorak Sec Contemporary je vlastníkem objektu Občan K., galerie se Ztohoven dlouhodobě spolupracuje a umělce z této skupiny zastupuje na mezinárodní scéně.
Ztohoven zkrotli. Nastěhovali se do galerie - VIDEO ZDE
Soud osvobodil Ztohoven. Výbuch v ČT nebude potrestán - čtěte ZDE
Skupina minulý týden vystavila v galerijním prostoru v centru Prahy jako součást projektu Občan K občanské průkazy s pozměněnými fotografiemi. Pár hodin poté policie průkazy všech 12 členů skupiny zabavila a načas zadržela jednoho z umělců, který vystupuje pod jménem Roman Týc.
"Mohu potvrdit, že žalobu Galerie Dvorak Sec Contemporary a dalších dvanácti žalobců jsme obdrželi. Žalobci se po České republice - Krajském ředitelství Policie hlavního města Prahy domáhají uvedení autorského díla do původního stavu. Současně žádají vydání předběžného opatření, aby se žalovaný zdržel nakládání s částí díla žalobců," sdělila ČTK mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková.
Zástupkyně galerie Mužíková Vrbová doplnila, že jim vadí způsob, jakým policie s dílem nakládá. "Dostalo se nám informace, že policie má v úmyslu odebranou část díla rozřezat, aby se tak dostala k občanským průkazům, a tím by došlo ke zničení díla," sdělila. Cílem žaloby je tedy podle ní zabránit policii v destrukci díla.
Svým nejnovějším projektem Občan K. chce skupina upozornit na to, jak jednoduché je zneužít soukromé informace o každém člověku. Se zfalšovanými průkazy údajně umělci cestovali po světě, volili a jeden z nich se i oženil. Pravděpodobně tím porušili několik zákonů.
"Co je zneužitelné, zneužito bude"
Podle zástupců galerie nastoluje projekt Občan K. otázku identifikování jedince v současné společnosti. Téma je podle nich celospolečensky opomíjeno a zlehčováno.
"Galerie v této kauze vyvine veškeré možné úsilí směřující k tomu, aby byl projekt respektován jako vysoce současné výtvarné dílo, a sloužil tak jako odraz doby, ve které vznikl, i budoucím generacím," napsali představitelé galerie.
Skupina Ztohoven nedávno zveřejnila na svých webových stránkách vyjádření k projektu. Umělci napsali, že mají potřebu svobodně tvořit a zachovat si tvář. Ptají se sami sebe, kam až sahají hranice umění, které se v 20. století vymanilo z galerií do ulic.
"Nechceme se jednou ráno probudit s tím, že jsme zatčeni, aniž bychom si byli vědomi, že jsme učinili něco špatného," napsali. Znepokojuje je, že lidé o sobě poskytují čím dál více informací. "Kdy jindy než v této době nesmíme zapomenout na to, čemu nás učí minulost: že vše, co je zneužitelné, zneužito bude," uvedli.
Policie minulý týden Týce propustila ihned po příchodu jeho právníka, nesdělila mu žádné obvinění. Zadržela ho prý proto, že chtěla ověřit jeho totožnost. Týc měl kvůli svým uměleckým aktivitám problémy s policií a soudy již v minulosti.
Za úpravu pražských semaforů, kdy kráčející a stojící figurky nahradil panáčky v komických situacích, dostal pokutu 60 tisíc korun. Týc se sice k akci přihlásil, u soudu ale vystupoval jako David Brudňák a říkal, že jde o jiného umělce, který je mu pouze podobný. Soud ale tehdy konstatoval, že Týc a Brudňák jsou jedna osoba.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist