Plánovaná socha Michaela Jacksona, která by měla z iniciativy Muzea pověstí a strašidel od konce srpna stát v Praze v Letenských sadech, vzbuzuje kritické reakce.

Pražská Galerie Dvorak Sec Contemporary navrhuje místo ní postavit některé z děl českých umělců. Magistrátu nabídla čtyři již hotová díla: Růžový tank od Davida Černého, Housenku ranného kapitalismu Kurta Gebauera, Hůl pro slepé Jiřího Davida či plastiku Kaddish od Aleše Veselého.

Všichni autoři souhlasili s  bezplatným zapůjčením pro trvalé instalování. Umělci se ale nebrání ani tomu, že by pro Letnou vytvořili úplně nové dílo.

David Černý hází jeden provokativní návrh: "Udělal bych gigantický bronzový pomník Václava Klause, jak je připoutaný k bagru, aby zabránil stavbě Kaplického knihovny." Galeristka Olga Dvořák se však od Černého prohlášení distancuje. "Naše galerie nabízí konstruktivní návrh, opravdu máme připravená díla, které můžeme ihned instalovat."

Galeristka zaslala svůj návrh magistrátu, zatím nedostala odpověď. Doufá, že se jí podaří otevřít diskuzi o možném parku skulptur na Letné. "Je to magický prostor," říká sochař Kurt Gebauer a dodává Město jako Praha by mělo být nadupané sochami.

Stejně jako ostatní umělci, kteří se do akce zapojili, si myslí, že Praha se o veřejný prostor po stránce uměleckých děl vůbec nestará dobře. Rychlé vyřízení Jacksonovy sochy považují za projev nekompetentnosti.

Jacksona na Letné NECHCI!!!

Proti myšlence připomenout si Jacksona na Letné je i iniciativa Sochu Michaela Jacksona na Letné NECHCI!!!, ke které se na Facebooku přidalo od čtvrtka několik stovek lidí.

"Je to akce úzké skupiny fandů, jimž neupírám právo vystavět Jacksonovi někde na soukromém pozemku sochu, ale ne na takovém místě. Připadá mi to jako šílený precedent, že primátor, který to zaštítil, rozdává veřejný prostor zájmové skupině Jacksonových fanoušků," řekl ČTK zakladatel stránky Dominik Bouma.

Dvoumetrový sloup s Jacksonovou bustou by se měl na Letné objevit do 29. srpna, tedy dne jeho nedožitých narozenin. Vztyčen má být poblíž místa, kde v 50. letech stál obří Stalinův pomník, nyní nahrazený metronomem.

Připomenout má pražský koncert z roku 1996, kterým americký zpěvák právě na Letné zahájil své poslední světové turné. Finanční prostředky na stavbu má přinést veřejná sbírka.