Mezi nejvýznamnější hosty Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti budou patřit polský divadelní soubor Teatr Jednego Wiersza a maďarští Artus - Goda Gábor company. 

Návštěvníci se i letos mohou těšit na bohatý doprovodný program. Organizátoři pro ně připravili koncerty, divadelní představení a výstavy, sdělila ČTK mluvčí festivalu Lenka Zemánková. LFŠ začíná 23. července a potrvá do 1. srpna.

Polský divadelní soubor Teatr Jednego Wiersza je mezinárodně renomovaný soubor z Opole. Na scéně působí od roku 1991 a zaměřuje se na adaptace poetických textů. "Představení se snaží být jedinečnou jevištní realitou, která má svá vlastní pravidla - mluvené slovo je významně kombinováno s pohybovou akcí či výtvarnými prvky," uvedla Zemánková. Na LFŠ představí 24. července inscenaci Království.

Maďarští Artus - Goda Gábor company jsou divadlem inscenace, tance, hudby, videa, literatury i vizuálního umění. Soubor se snaží "bourat zažité stereotypy a hledá nové možnosti vyjádření". "Jejich představení jsou kreativním procesem pro performery i samotné diváky," doplnila mluvčí. Na festivalu v Uherském Hradišti soubor představí 29. července hru Ephemer Works.

Ústřední výstavou 36. ročníku LFŠ je svým rozsahem ojedinělá přehlídka československého filmového plakátu. Kurátoři ji nazvali UÁÁÁ: Československý filmový plakát 1959 - 1989. Návštěvníci festivalu se však mohou těšit i na další expozice.

V kině Hvězda bude Milan Jaroš vystavovat své fotografie zvířat, která pomáhají léčit lidi, Matěj Stránský představí portréty bývalých rwandských rebelů z džungle v okolí jezera Kivu v demobilizačním táboře ve východním Kongu. Připravena je také například výstava prací studentů třetího ročníku designu oděvu a obuvi Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti.

Z koncertů se návštěvníci mohou těšit například na vystoupení českého neortodoxního bubeníka a avantgardního muzikanta Pavla Fajta, jedné z prvních českých ska kapel Sto zvířat či koncert Sunflower Caravan - české formace uchvacující své posluchače retro-stylem.

Letní filmová škola se koná od roku 1964. Jejím hlavním cílem je rozšiřování filmových obzorů členů filmových klubů i filmových nadšenců. Po roce 2000 festival zaznamenal výrazný rozvoj, když se ze semináře primárně zaměřeného na členy filmových klubů stal jeden z největších filmových festivalů v ČR, který každoročně navštíví tisíce diváků. V posledních dvou letech to bylo vždy kolem 5000 lidí. Akci organizuje Asociace českých filmových klubů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist