Za dvacetiletou hudební kariéru vydal britský černošský hudebník Seal jen šest studiových alb, ale na žádném z nich podle kritiků není slabá skladba. Tento charismatický zpěvák a skladatel s lehce chraptivým barytonem má totiž mimořádný cit pro hudbu a neváhá "zahodit" celou desku, když podle něj není dost dobrá.

Jeho osobitou fúzi soulu, rocku a rythm&blues si mohou v úterý již počtvrté naživo vychutnat i čeští fanoušci, a to na pražském Výstavišti, kde Seal zahájí své turné Best Of. Kromě jeho největších hitů mají zaznít i novinky z připravovaného alba Seal VII.

Bezmála dvoumetrový muž s tváří zbrázděnou jizvami, který patří k největším hvězdám současného soulu, vydal zatím poslední album v listopadu 2008. Nazval ho příznačně - Soul a zařadil na něj klasické soulové evergreeny různých interpretů.

Pár měsíců před jeho vydáním vystoupil Seal v Praze. Přijel představit své předchozí album System (2007), které obohatil o akustické a elektrické kytary. "Chtěl jsem se vrátit ke kytaře, k prvnímu nástroji, na který jsem složil hity Crazy a Killer," řekl tehdy Seal k desce, na níž v baladě Wedding Day zní i hlas Sealovy manželky, německé topmodelky Heidi Klumové.

"Rodina, má žena a děti, to je důvod, proč žiju," zdůrazňuje často sedmačtyřicetiletý Seal, který má se svou o deset let mladší ženou dva syny (čtyřletého Henryho a tříletého Johana) a devítiměsíční holčičku Lou. Společně vychovávají i šestiletou Helenu (Leni), kterou má Klumová z předchozího vztahu se šéfem stáje formule 1 Flaviem Briatorem.

O tom, že je Seal minimálně v hudbě perfekcionistou, svědčí peripetie kolem jeho desky Seal IV, která vyšla v roce 2003, ale původně měla vyjít dříve. "Napsal jsem a nahrál celé album... Ale když už bylo vše hotové, najednou to pro mě nebylo dost dobré," objasnil Seal důvod, proč se fanoušci v roce 2001 nedočkali avizovaného alba Togetherland. Z něj nakonec vyšla jen jedna píseň This Could Be Heaven na soundtracku k filmu The Family Man.

Nigerijskobrazilský architekt

Sealhenry Olumide Samuel se narodil 19. února 1963 v londýnském Paddingtonu nigerijskému otci a brazilské matce. Před publikem poprvé zpíval už v jedenácti letech, ale na dráhu popové pěvecké hvězdy to dlouho nevypadalo. Vystudoval architekturu a živil se mimo jiné jako návrhář koženého oblečení, než začal vystupovat po barech a klubech.

V polovině 80. let se s funkovou kapelou Push dostal na turné do Japonska, zazpíval si s thajským bluesbandem a pak sám procestoval Indii.

Po návratu z Asie se v Anglii seznámil s producentem houseové hudby Adamským, jejichž společná nahrávka písně Killer se v roce 1990 dostala na nejvyšší příčky hitparád v Británii a Sealovi otevřela cestu k první sólové desce. Debutové album nazvané Seal, které vyšlo v roce 1991, zahrnuje i slavný hit Crazy.

Na druhém albu z roku 1994 Seal dozrál nejen hudebně, ale změnil i image. Na obálce se objevil tak, jak je známý dnes - bez dřívějších dredů (i bez vlasů), jen s tajemnými jizvami, které mu od dětských let zanechala kožní nemoc.

Z této desky pochází i další megahit Kiss From A Rose, který se objevil i na soundtracku k filmu Batman navždy a za něhož Seal získal tři ceny Grammy.

Kromě studiových alb (třetí s názvem Human Being vyšlo v roce 1998) vydal Seal dva kompilační soubory Best: 1991-2004 a Hits, které vyšlo loni. V diskografii má i tři živé koncerty (včetně DVD) Live in Paris (vyšlo 2005), One Night to Remember (koncert z Düsseldorfu z roku 2005, který vyšel o rok později) a Soul: Live (2009).

Seal spolupracoval i s řadou jiných slavných umělců včetně Carlose Santany či Joni Mitchellové a na počátku 90. let účinkoval na albu Stone Free vydaném na počest Jimiho Hendrixe.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist