Světová kinematografie se na devět dní stěhuje do Karlových Varů. Dnes tu začíná jubilejní 45. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Festival otevře brány hotelu Thermal při slavnostním zahájení teprve dnes večer.

Už včera, když se otevíraly festivalové pokladny, bylo ale jasné, že zájem diváků bude rekordní: v devět hodin ráno, a už v tu chvíli před nimi stály stometrové fronty.

Díky prodlouženému víkendu (a také slibné předpovědi počasí) se ode dneška do úterý chystají do Karlových Varů davy filmových fanoušků i osobností ze světa filmu, politiky či byznysu. Není divu - programová nabídka letošního ročníku je nebývale atraktivní.

Festival uvede na 180 filmů v pěti stovkách filmových projekcí, padesát světových premiér, ale také to nejlepší, co bylo letos k vidění na festivalech v Berlíně, Cannes či Benátkách.

Hvězdný prodloužený víkend

Vedle hlavní soutěže, v níž se o Křišťálový globus utkají i Mašínovy 3 sezóny v pekle a Svěrákův Kuky se vrací, poutají značnou pozornost i doprovodné programové sekce. Výběr z Cannes Otevřené oči či z dalších světových festivalů (Horizonty) nabízejí menu plné známých jmen.

Během prodlouženého víkendu bude k vidění například Věrná kopie, konverzační komedie, za niž si letos hereckou Zlatou palmu odnesla herečka Juliette Binoche.

Hned dnes večer bude pro ty, kteří se nechystají na tradiční zahajovací ceremoniál a následný večírek v Grandhotelu Pupp, poprvé k vidění například netrpělivě očekávaná kriminální novinka režiséra Michaela Winterbottoma Vrah ve mně s Casey Affleckem v hlavní roli.

Ve Velkém sále bude promítnut i oscarový snímek Crazy Heart s Jeffem Bridgesem v roli country písničkáře Otise "Bada" Blakea, který si za tuto roli letos odnesl Oscara i Zlatý glóbus. Režisér Scott Cooper snímek ve Varech osobně uvede.

V půl jedenácté večer pak svůj první poklad vydají filmové archivy - v rámci nové programové sekce tohoto jména budou na festivalu promítnuty slavné filmy z dílny Frederica Felliniho, Luchina Viscontiho či Terrence Malicka (jeho výpravné Nebeské dny z roku 1978 s mladým Richardem Gerem budou k vidění v neděli dopoledne). Dnes je na programu slavný film Dopis neznámé z roku 1948, americké drama režiséra Maxe Ophüllse, které vzniklo na motivy námětu Stefana Zweiga.

Jude Law přijede v pondělí

Hlavní hvězda festivalu, britský herec Jude Law, do centra festivalového dění přicestuje v pondělí. Večer tu z rukou Jiřího Bartošky převezme Cenu prezidenta festivalu a osobně uvede svůj starší film, drama režiséra Anthonyho Minghelly Talentovaný pan Ripley, za nějž byl v roce 1999 nominován na Oscara.

Kromě něj prý na festival míří ještě jedna hollywoodská star. Její jméno však dodnes zůstává překvapením. Následující dny ukážou, kterým jménem organizátoři festivalové návštěvníky překvapí.

To nejzajímavější z MFF najdete na stránkách speciálu http://mff.ihned.cz