Šest nestatutárních porot 45. ročníku Mezinárodního filmového festivalu (MFF) v Karlových Varech dnes rozdalo své ceny. Mezi oceněnými tvůrci dominovali filmaři z Evropy, kteří si odnesli po šesti cenách. Ze zbylého světa uspěly íránské a irácké snímky.

Mnohé z filmů, které zaujaly nestatutární poroty, byly zařazeny také v hlavní soutěži MFF. Například španělská Moskytiéra nebo koprodukce Chorvatska, Srbska a Slovinska nazvaná Zůstane to mezi námi.

Cenu Nezávislá kamera udělovanou posedmé Českou televizí pro nejlepší film Fóra nezávislých obdržel letos film Čtyři lvi britského režiséra Christophera Morrise. "Vůbec jsem netušil, když jsem do Karlových Varů jel, že tady budu s filmem soutěžit. Za cenu děkuji, je to pro mě skoro jako vánoční dárek," podotkl Morris.

Porota jeho film ocenila za odvahu reagovat na bláznovství takzvané války proti terorismu inteligentní satirou, v níž není ušetřena žádná strana.

Cena Europa Cinemas Label, kterou uděluje síť kin Europa Cinemas v Evropě, je orientována na snímky evropského původu, jež byly na filmovém festivalu uvedeny v premiéře. Porotcům se nejvíce líbil režijní počin Rajka Grliče a film Zůstane to mezi námi, na němž spolupracoval produkční tým Chorvatska, Srbska a Slovinska.

Režisér poznamenal, že věří v distribuční úspěch filmu, který pojednává odlehčeným způsobem o závažných otázkách mezilidských vztahů v současné složité evropské společnosti.

Porota Fipresci sdružující filmové kritiky a novináře ocenila letos na karlovarském festivalu snímek další produkce několika zemí. Tentokrát z Belgie, Francie a Itálie s režisérem Frédéricem Sojcherem a jeho fiktivním hraným dokumentem Hitler v Hollywoodu. Cenu mu porota přiznala hlavně za vynalézavý mystifikační pohled na historii a dnešek evropské kinematografie ohrožované stále výraznější dominancí Hollywoodu.

Ekumenická porota vybrala jako nejlepší ruský filmový hraný debut Jiné nebe režiséra Dmitrije Mamuliji. Zobrazení pastevce ze středoasijské stepi, který odchází do ruského velkoměsta hledat matku svého syna, je podle poroty příběh hluboce duchovní pouti, jenž diváka vybízí k neotřelému pohledu na svět kolem nás.

Čestným uznáním pak ocenila ekumenická porota dokument Hitler v Hollywoodu. A to za obhajobu různorodosti kultur a potřeby plurality vyjádření, jež se staví proti uniformitě a manipulaci. Film je podle názoru porotců ztvárněn bravurním, inteligentním a humorným stylem.

Koprodukce jsou úspěšné

Porota Mezinárodní federace filmových klubů FICC uděluje na MFF Cenu Dona Quijota. Letos ji získal španělský snímek Moskytiéra. Režisér Augustí Vila s ním usiloval o úspěch i v hlavní soutěži. Film je portrétem odcizené rodiny, rozdělené pocitem viny a neschopnosti komunikace. Příběh je to tragický, ale je podán v absurdním a zábavném duchu.

Porota sítě provozovatelů asijských kin Netpac ocenila snímek Syn Babylonu režiséra Muhammada Daradžího. Tento film opět patřil k těm snímkům, u jejichž vzniku stálo hned několik zemí. Tentokrát to byly Irák, Británie, Francie, Nizozemsko, Palestina, Spojené arabské emiráty a Egypt. Uznání poroty si získal především za citlivou kameru zobrazující lidské utrpení nejen v Iráku, ale v jakékoliv válce.

Cenu Netpac získal také íránský režisér Alí Zamaní Esmatí za film Orion. Oceněn byl za odvahu, s níž se tvůrce snímku dívá na situaci v Íránu a věnuje se změnám morálky v současném íránském maloměstě.