Švýcarsko nevydá režiséra Romana Polanského do Spojených států. Na tiskové konferenci to oznámila švýcarská ministryně spravedlnosti Eveline Widmer-Schlumpfová. Podle ní švýcarské úřady pouštějí režiséra na svobodu, uvedla agentura Reuters.
Před americkou justicí měl režisér stanout kvůli sexuálnímu deliktu s nezletilou dívkou z roku 1977. Filmař byl zatčen loni v září ve Švýcarsku, kde je nyní v domácím vězení ve své luxusní horské chatě v Gstaadu.
"Pan Polanski se může svobodně pohybovat. Od dnešních 11:30 je volný," citovala ministryni agentura Reuters. "Důvodem tohoto rozhodnutí je fakt, že nebylo možné s jistotou vyloučit chybu v žádosti USA o vydání," Widmer-Schlumpfová. Spojené státy se podle ní nemohou proti švýcarskému rozhodnutí odvolat.
Ve Švýcarsku byl zatčen filmový režisér Roman Polanski - čtěte ZDE
Polanski může být propuštěn na kauci, připustilo Švýcarsko - čtěte ZDE
"Je to obrovská satisfakce a velká úleva po bolesti, kterou Roman Polanski a jeho rodina trpěli," reagoval na rozsudek režisérův právník.
Widmer-Schlumpfová ale zdůraznila, že rozhodnutí švýcarského soudu se týkalo výhradně žádosti o vydání Polanského do USA. "Nebylo to rozhodnutí, jestli je vinen nebo nevinen," řekla ministryně. Při určení rozsudku soud zvažoval i švýcarské národní zájmy, podotkla také bez bližšího upřesnění.
"Důvodem tohoto rozhodnutí je fakt, že nebylo možné s jistotou vyloučit chybu v žádosti USA o vydání," uvedla ministryně v prohlášení.
Polanski byl zatčen na základě amerického zatykače loni v září, když do Švýcarska přijel na filmový festival. V říjnu dostala Ženeva oficiální žádost Washingtonu o jeho vydání.
Šestasedmdesátiletý filmař polského původu je v USA viněn z toho, že před 33 lety měl při natáčení v USA sex s třináctiletou dívkou. K činu, který je v USA považován za znásilnění, se přiznal. V roce 1978 však z USA uprchl. Zdůvodnil to tím, že již zesnulý soudce Lawrence Rittenband prý chtěl porušit smlouvu mezi ním a americkou justicí o formě trestu.
Justice USA trvá na ukončení procesu u amerického soudu za osobní přítomnosti Polanského. Ten kvůli případu do Spojených států nejezdí, v roce 2003 si tak například nemohl osobně převzít Oscara za film Pianista.
Polanski se s rodinou zneužité finančně vyrovnal. Žena sama také v minulosti několikrát neúspěšně požádala americkou justici, aby od pronásledování Polanského upustila
Kdo je Roman Polanski
- Roman Polanski se narodil 18. srpna 1933 v Paříži v polsko-židovské rodině, ale záhy se s rodiči vrátil do Polska. V dětském věku se mu podařilo uprchnout z varšavského ghetta a přežít v úkrytu u polských sedláků. Jeho matka přišla o život v Osvětimi a otec přežil koncentrační tábor Mauthausen.
- Vystudoval filmovou akademii v Lodži a v roce 1961 debutoval celovečerním filmem Nůž ve vodě o milostném trojúhelníku na plachetnici. Film naznačil, kudy se budou ubírat jeho filmy - směrem k černému humoru a bizarním mezilidským vztahům. Snímek získal nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film, komunistická cenzura ale reagovala na film chladně.
- Polanski poté odjel do rodné Paříže, pak do Londýna a v roce 1968 do Los Angeles. Tam se ještě v témže roce oženil s herečkou Sharon Tateovou, s níž se seznámil při natáčení parodie Ples upírů. V roce 1969, krátce po uvedení dalšího slavného filmu Rosemary má děťátko (za scénář nominace na Oscara), byla Tateová ubodána ve vysokém stupni těhotenství bandou Charlese Mansona. Její ztrátu nesl Polanski těžce a jeho nevázaný život se změnil v ještě nevázanější. Po její vraždě žil v Evropě a do USA se vrátil v roce 1974 kvůli natáčení filmu Čínská čtvrt s Jackem Nicholsonem a Faye Dunawayeovou, který byl nominován na Oscara za režii.
- Drama Tess z roku 1979 (nominace na Oscara za nejlepší režii) věnoval památce manželky a o deset let později si vzal o 35 let mladší herečku Emmanuelle Seignerovou, s níž má dvě děti. Již v roce 1988 ji obsadil vedle Harrisona Forda do thrilleru 48 hodin v Paříži. V erotickém dramatu Hořký měsíc z roku 1992 Seignerová ztvárnila hlavní ženskou roli a zahrála si například i v temném thrilleru Devátá brána (1999), v němž hrál titulní roli Johny Depp. Výraznou zásluhu měla také na Polanského filmové adaptaci slavného románu Charlese Dickense Oliver Twist. Snímek se točil v Praze, kde měl za osobní účasti Polanského světovou premiéru.
- V roce 2003 získal Oscara za nejlepší režii za film Pianista, který je jeho asi nejúspěšnějším filmem. Snímek, do kterého Polanski vnesl autobiografické rysy, získal tři Oscary a vyhrál také Zlatou palmu v Cannes. Kvůli sexuální kauze si ale Oscara nemohl osobně převzít.
- Zatím jeho posledním filmem je Muž ve stínu (The Ghost Writer) z letošního roku. Za tento politický thriller byl oceněn na filmovém festivalu Berlinale Stříbrným medvědem jako nejlepší režisér. Polanski si z Berlína již v roce 1966 odvezl Zlatého medvěda za svůj snímek Slepá ulička, o rok dříve získal Stříbrného medvěda za film Hnus.
- Polanski, který si v mnoha filmech také zahrál, několikrát navštívil Česko. V lednu 2003 například převzal v Praze cenu Febiofestu za přínos světové kinematografii.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist