Kultovní Švandrlíkův román Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky vyjde 6. září v podobě audioknihy na čtyřech CD. Hlasy postavám "lampasáků" propůjčil Miroslav Donutil.

“Práce s mikrofonem mě baví, protože mimo jiné poskytuje možnost zahrát si postavy, které by mne například v divadle, nebo ve filmu minuly. Natočit knihu Černí baroni je něco, co se neodmítá a já za tu nabídku děkuji. Doufám, že se posluchačům výsledek bude líbit,“ uvádí herec v tiskové zprávě.

Devětapadesátiletý Donutil ztvárnil ve filmové adaptaci z roku 1992 legendární postavu šišlavého poručíka Troníka, ke kterému se tak po letech mohl vrátit. Spisovatel Miloslav Švandrlík, který zemřel loni v říjnu, považoval Donutila za ideálního interpreta svého textu.

Černí baroni jsou nejslavnějším dílem Miloslava Švandrlíka a patří mezi oblíbené české humoristické romány. Kniha se stala kultovní v 70. a 80. letech, kdy nemohla oficiálně vycházet. Četla se proto v různých opisech a vyhledávali ji i čtenáři, kteří na vojne něbyli.

„Ke knize Černí baroni mám vztah opravdu vřelý, neboť její četba mě vzrušovala a bavila už ve školních lavicích,  pod kterými jsme si ji se spolužáky potají podávali. Humor té knihy mně trhal bránici a zároveň mě děsila tupost tehdejší doby a jejich vojenských představitelů,“ popsal Donutil vztah k satirickému dílu, které ironicky znázorňovalo absurdity v tehdejší socialistické armádě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist