Mladý český dirigent Tomáš Netopil, který patří v současnosti k nejvýraznějším talentům ve svém oboru, bude debutovat u Berlínské filharmonie. Taktovky se ujme na třech koncertech po nedávno zesnulém světoznámém australském dirigentovi siru Charlesu Mackerrasovi.

Koncerty se uskuteční 30. září, 1. a 2. října v německé metropoli se zcela českým repertoárem. ČTK to potvrdil dirigent Netopil, který atraktivní nabídku u prestižního orchestru bez váhání přijal.

Program zůstane pod Netopilovým vedením nezměněn. Zazní Tři fragmenty z opery Julietta aneb Snář Bohuslava Martinů a Sedmá symfonie Antonína Dvořáka.

"Po úmrtí sira Mackerrase jsem dostal nabídku. Byl jsem potěšen, že jsem to právě já. Pocity jsou veliké a zároveň smíšené, protože mne jeho úmrtí velmi zarmoutilo," uvedl letos pětatřicetiletý šéfdirigent Národního divadla v Praze.

Mackerrase považoval za legendu a svůj vzor a pod jeho taktovkou si měl možnost zahrát již jako houslista v Talichově komorním orchestru. "Debut u Berlínských filharmoniků je pro mne zavazující, ale velmi se na něj těším," řekl Netopil.

Slavný Mackerras zemřel v polovině července v Londýně ve věku 84 let, podle médií podlehl rakovině. Půl století šířil na světových pódiích povědomí o české hudbě, zejména o operním díle Leoše Janáčka, a často se vracel také k České filharmonii. S ní letos v říjnu plánoval svůj poslední koncert na rozloučenou.

Ztracená Julietta

Tři fragmenty z opery Julietta uvedl před více než rokem v Praze na světové premiéře objevené partitury. Později získala supraphonská nahrávka v Londýně prestižní cenu časopisu Gramophone v kategorii recitálu. Na provedení se podílela i mezzosopranistka Magdalena Kožená, životní partnerka šéfdirigenta Berlínských filharmoniků Simona Rattla.

Tomáš Netopil působil jako operní dirigent v sevillském Teatro de la Maestranza s Janáčkovými Příhodami lišky Bystroušky. Pracoval i v Janově, Turíně, Benátkách, Mnichově, Neapoli a Salcburku.

V sezoně 2008/2009 se v pražském Národním divadle představil poprvé i jako operní dirigent, a to v Mozartově opeře La finta giardiniera (Zahradnice z lásky), a přijal angažmá jako šéfdirigent. V této roli zde nastudoval například koncertní provedení Salome Richarda Strausse, Mozartovu operu Idomeneo s režisérem Jošim Oidou a Janáčkovu Káťu Kabanovou s režisérem Robertem Wilsonem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist