Mladý český dirigent Tomáš Netopil, který patří v současnosti k nejvýraznějším talentům ve svém oboru, bude debutovat u Berlínské filharmonie. Taktovky se ujme na třech koncertech po nedávno zesnulém světoznámém australském dirigentovi siru Charlesu Mackerrasovi.
Koncerty se uskuteční 30. září, 1. a 2. října v německé metropoli se zcela českým repertoárem. ČTK to potvrdil dirigent Netopil, který atraktivní nabídku u prestižního orchestru bez váhání přijal.
Zemřel dirigent a proslulý znalec české hudby Charles Mackerras - čtěte ZDE
Album České filharmonie s dirigentem Mackerrasem boduje v britské hitparádě - čtěte ZDE
Program zůstane pod Netopilovým vedením nezměněn. Zazní Tři fragmenty z opery Julietta aneb Snář Bohuslava Martinů a Sedmá symfonie Antonína Dvořáka.
"Po úmrtí sira Mackerrase jsem dostal nabídku. Byl jsem potěšen, že jsem to právě já. Pocity jsou veliké a zároveň smíšené, protože mne jeho úmrtí velmi zarmoutilo," uvedl letos pětatřicetiletý šéfdirigent Národního divadla v Praze.
Mackerrase považoval za legendu a svůj vzor a pod jeho taktovkou si měl možnost zahrát již jako houslista v Talichově komorním orchestru. "Debut u Berlínských filharmoniků je pro mne zavazující, ale velmi se na něj těším," řekl Netopil.
Slavný Mackerras zemřel v polovině července v Londýně ve věku 84 let, podle médií podlehl rakovině. Půl století šířil na světových pódiích povědomí o české hudbě, zejména o operním díle Leoše Janáčka, a často se vracel také k České filharmonii. S ní letos v říjnu plánoval svůj poslední koncert na rozloučenou.
Ztracená Julietta
Tři fragmenty z opery Julietta uvedl před více než rokem v Praze na světové premiéře objevené partitury. Později získala supraphonská nahrávka v Londýně prestižní cenu časopisu Gramophone v kategorii recitálu. Na provedení se podílela i mezzosopranistka Magdalena Kožená, životní partnerka šéfdirigenta Berlínských filharmoniků Simona Rattla.
Tomáš Netopil působil jako operní dirigent v sevillském Teatro de la Maestranza s Janáčkovými Příhodami lišky Bystroušky. Pracoval i v Janově, Turíně, Benátkách, Mnichově, Neapoli a Salcburku.
V sezoně 2008/2009 se v pražském Národním divadle představil poprvé i jako operní dirigent, a to v Mozartově opeře La finta giardiniera (Zahradnice z lásky), a přijal angažmá jako šéfdirigent. V této roli zde nastudoval například koncertní provedení Salome Richarda Strausse, Mozartovu operu Idomeneo s režisérem Jošim Oidou a Janáčkovu Káťu Kabanovou s režisérem Robertem Wilsonem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist