Akční thriller na motivy skutečné události Kajínek vstoupil do kin teprve ve čtvrtek a už trhá rekordy. Během víkendu ho zhlédlo více než 119 tisíc lidí a jde tak o nejúspěšnější start českého filmu vůbec.

Film za 55 milionů korun debutujícího režiséra Petra Jákla vznikal šest let a vystřídali se na něm dva scénáristé a režiséři. Již zaujal zahraniční distributory z Ruska a Německa i ze zámoří.

Snímek byl inspirován příběhem Jiřího Kajínka považovaného za prvního nájemného vraha v České republice. Po jeho útěku z vězeňské pevnosti Mírov se z něj stal nejhledanější člověk v zemi. Pět týdnů, kdy unikal policii, je dodnes zahaleno tajemstvím.

Jákl upozornil, že film není dokumentem ani rekonstrukcí Kajínkova případu, protože nevychází naprosto přesně ze skutečnosti. Zároveň ale film budí diskusi o tom, zda "nejslavnějšího vězně v republice" příliš neglorifikuje.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Dan
Dobrý den, očekával jste, že s Kajínkem ovládnete české žebříčky návštěvnosti kin? Jde přeci jen o žánrovku, akční thriller, přesto jste porazil i komediální hity typu Vratných Lahví a Žen v pokušení, což je přeci jen masovější zábava. Myslíte, že lidi ovládla zvědavost, nebo třeba kampaň okolo možného znovuobnovení Kajínkova případu? Díky, Dan, Praha
ZDRAVÍM VŠECHNY Neočekával jsem, že Kajínek porazí takové filmy, ale doufal jsem, že i zánrový film má u našich diváků šanci. Myslím, že plno lidí zajímá pozadí kauzy a není jim lhostejné, co se u nás děje.
PJ
Martin
Dobrý den pane Jákle, už máte v hlavě další film? A troufl byste si i na jiný žánr než akční střílečka? :)
Další film v hlavě mám, ale momentálně si chci odpočinout. Ani Kajínek neni akční střílečka, ale spíš kriminální drama s akčními prvky. Jedním slovem thriller.
PJ
Jarda
Dnešní doba je kompletně zvrácená. Vrah oslavován, zatímco hasiči co zachraňují lidské životy mají být "odměněni" snížením platů. Jak se vám to líbí?
Snížení platů hasičů se mi určitě nelíbí. Každý pomáhá jak může, my jsme například dnes věnovali 119 000 kč postižené vesničce Bílý potok. A film Kajínek není oslavou zločince, ale obžalobou systému. Pokud ten film uvidíte, tak to pochopíte.
PJ
anonym
Bude Kajínek II.?
:-) , to by se muselo stát něco hodně hodně zásadního
PJ
Ivana
Proc 'ste si vybral ke zfilmovani zrovna J. Kajinka? Proc ne treba Zdenka Vocaska (uz mel byt venku, protoze v dobe Havlovy milosti neexistoval trest dozivoti) nebo Ivana Roubala (ten, jak se v 90. letech snazil zaregistrovat Fasistickou stranu Cech a Moravy podle stanov KSCM)?
Žádná jiná kauza nemá okolo sebe tolik tajemství, pochybení ve vyšetřování a dalších podivných praktik.
PJ
Jan Pirek
Dozvěděl jsem se, že Kajínek v cele uvidí svůj film. Jak to bude vypadat? Přinesou mu televizi nebo natáhnou plátno přes mříž?
Bude mu puštěn ve vězeňské klubovně.
PJ
Igor
Dobrý den, váš film jsem viděl o víkendu (neodolal jsem, zvědavost byla silná) - musím říct, že z řemeslného hlediska jsem byl jeho kvalitou překvapen, jde o velmi solidní práci, a to nejen na české poměry. S čím však souhlasím, je pocit, že se v Jiřím Kajínkovi trochu vidíte...nejde o úplnou glorifikaci, ale nemáte pocit, že z filmu opravdu vychází jako ten poslední spravedlivý? Jaký dojem na vás Kajínek dělal při osobním setkání?
Je fakt, že díky hereckému ztvárnění Kajínka Konstantinem Lavroněnkem si filmová postava získává ještě více sympatií, než bylo plánováno. Nicméně je to film a diváci by to tak měli brát. Kajínek a jeho advokátka jsou lidé, ktěří chtějí s něčím bojovat za každou cenu. To neudělá každý. A i o tom film je. O síle vůle za něco bojovat.
PJ
Okamura
Jak dlouho Kajínek vznikal? A proč vás právě tenhle případ tak zaujal? Někde jste říkal, že jste byl překvapen, že Kajínka už dávno nezfilmoval nikdo jiný...
Film připravujeme 6 let. Ze začátku mělo o zfilmování této kauzy zájem několik producentů a nebylo jednoduché práva získat.
PJ
Larry
Gratuluji k nejúspěšnějšímu českému filmu. Kdyby nebyly povodně mohl být start ještě lepší. Kdy myslíte že přijde miliontý divák? A při kolika divácích se vám film zaplatí?
Díky. Doufám, že se miliontého diváka dočkáme. Bylo by to neuvěřitelné. Kdy, to ale opravdu odhadnout nedokážu.
PJ
Johnny
Gratuluju k úspěchu. Myslím ale, že filmu kromě masivní propagace pomohl i fakt, že se na něm v posledních dnech svezl ministr Radek John se svými řečmi o znovuobnovení případu...přitom je známo, že John se případem léta zabýval v pořadu Na vlastní oči (a jeho spolupracovník Josef Klíma prý přímo na vašem filmu nějak spolupracoval). John byl ostatně k vidění i na premiéře vašeho filmu....Jak vaše spolupráce s Radkem johnem probíhá?
Radek John se případem zabývá už mnoho let. Shodou okolností se stal ministrem a nezapoměl na svou minulost. To co se mu nelíbilo jako novinářovi se mu nelíbí ani jako ministrovi a snaží se vše prošetřit. Myslím, že je to správné. S propagací filmu to není nijak spojeno. Film jen rozbouřil vody okolo Kajínkova případu a začíná se objevovat plno věcí.
PJ
Jana Mokrá
Dobrý den, skvělý marketing. Pan ministr vnitra, bývalý zaměstnanec Novy, která spoluprodukuje váš film, shodou okolností vyhlásí v době premiéry, že má v ruce nová fakta a "konkrétní posun, který si pro sebe nenechá" o kauze Kajínek. Narozdíl od tendenčně natočeného snímku, jste tohle zvládi na jedničku. Jaké dějiny se chystáte přetvořit příště? Díky za odpověď
Chápu, že to tak pro vás může vypadat, ale mýlíte se. Jestli někdo přetváří dějiny, tak to jsou naši politici, ale určitě né filmaři.
PJ
Petr
Dobry den, myslim ze neni moc pochyb o tom ze Vas film glorifikuje pana Kajinka, odsouzeneho za dvojnasobnou vrazdu. Nevadi Vam, ze se diky Vasemu filmu mozna zmeni pohled hodne divaku a budou se na Kajinka divat jako na "hrdinu", vlaceneho problematickou ceskou justici? Ve filmu bude pro mnohe urcite hodne cool a sexy, ale porad je to najemny vrah, o jehoz vine pochybuje asi malokdo. Nicmene musim rict ze mam filmy vzbuzujici kontorovezi a detabu. Diky a hodne zdaru.
Jde o to, že ještě před uvedením filmu věřilo v Kajínkovu nevinu více něž 60% národa a 86% chtělo obnovit proces a věří v to, že se dají sehnat důkazy na nevinného člověka a dostat ho na doživotí do vězení(statistika spol.Sanep), takže my jsme tímto filmem nejspíš jen lidi v jejich pocitu utvrdili. Ale film nemá být o glorifikaci Kajínka, i když ten kdo chce jí tam uvidí.
PJ
Pepa
Mluvil jste pri priprave filmu i s panem Pokosem?
Natočili jsme jeho výpověď a rekonstrukci střelby.
PJ
Petr
Dobrý den. Zajímalo by mě jaká je cesta od role kaskadéra do role režiséra. Je vaše umění režiséra převážně školou hollywodských režiserů se kterými jste spolupracoval? Děkuji
Za cca 15 let u filmu jsem se hodně naučil během natáčení různých zahraničních velkofilmů. Byla to velká škola a plno věcí jsem využil při režii Kajínka. Většinu věcí jsem řešil podle svého pocitu.
PJ
jurašek
Dobrý den, pane Jakle. Zajímalo by mě zda byste zvažoval natočení akčního filmu ve spolupráci s ruskou filmovou společnosti o ruské mafií u nás na podkladě policejní dokumentace PČR a ruských vyšetřovacích orgánů? Myslím si,že námětů by bylo dost.Děkuji za odpověď a přeji vám hodně dalších tvůrčích úspěchů.
To je samozřejmě zajímavé téma. Myslím, že už s Kajínkem jsme píchli do vosího hnízda a plno lidí jsme naštvali. Takže velké výzvy mám rád.
PJ
kondor
Jak jste byl spokojen s výkonem ruského herce v roli Kájínka?
Jsem z něho nadšen a spolupráce s ním byla opravdu skvělá. Řekl, že jsme s demokracií mnohem dál něž v Rusku, protože tam by takový film vzniknout nemohl, přestože všichni ví, že se tam běžně tyto věci dějou.
PJ
anonym
Mluvil jste pred natacenim s panem Pokosem?
viz výše
PJ
Zdeněk
Dobrý den, proč v tom filmu pořád jezdíte tou kamerou sem a tam, dopředu dozadu, dyk se na to nedá dívat.
Byl to záměr a ve filmu je plno scén, kde se s kamerou nehýbe a jsou použity dlouhé záběry v kuse.
PJ
job
Pane jákle proč jsem ve filmu vykreslil Romy zase jako lidi ze sociálně vyloučených lokalit! POdporujete stereotypy! Kájínek z toho všeho vychází jako hrdina a ne zloděj a grázl, který měl záliby v mučení (v mládí stáhl svého psa z kůže). Nikdo z diváků nyní nepochybuje o tom jak to celé bylo fikce ve filmu je zavádějící! Je tedy můj závěr správný, že jste celou věc dělal jen kvůli zisku ? Na závěr film není hezký a je zavádející
Romy ukazuji tak, jak byli v kauze zainteresováni. Mnohokrát je ve filmu připomenuto, že Kajínek kradl a dělal plno špatností. Nepochopil jste o čem film je. Šel jste na něco co jsme vám nepředložili. To se ale bohužel stává.
PJ
Jan Jiřík
Dobrý den, uznávám, že jsem na váš film šel trochu s předsudky (přiznávám, moc jsem vám jako režisérovi nevěřil) a kupodivu jste mě docela přesvědčil, film má dynamiku a spád, je to velmi slušně sestříháno, a gratuluji k obsazení. Vladimír Dlouhý byl brilantní! Jediné, s čím jsem měl trochu problém, byly některé postsynchrony zahraničních herců (třeba Boguslaw Linda zní v polských filmech mnohem charizmatičtěji). Chci se ale zeptat na něco jiného - Jak probíhal casting a jak jste jednotlivé herce vybíral?
Herce jsem vybíral v castinzích po celé Evropě a dokonce i v Americe. Projížděl jsem stovky filmů, abych našel ty pravé herce pro náš film. Byla to jedna z nejtěžších částí příprav filmu.
PJ
tazatel
Dobrý den, zajímalo by mě, kolik toho bylo ve filmu přidáno od skutečnosti, tak jak Vám je známa. Jestli se například ony důkazy, cigerety z místa činu, dostali k obhájkyni a pak o ně přišla. Děkuji
Pohled na kauzu je skutečný, stějně tak jako plno detailů. Nedopalky se skutečne ztratily, ale další cesta tohoto důkazu je nejasná a hodně se o ní spekuluje. DÍKY ZA VAŠE OTÁZKY A LOUČÍM SE VÍCE INFORMACÍ NAJDETE NA WWW.KAJINEKFILM.CZ
PJ

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist