Současný šéf České filharmonie Václav Kasík se případného výběrového řízení na generálního ředitele ČF nezúčastní. Kasík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Proti jeho jmenování orchestr protestoval. Hráči tvrdili, že Kasík není kompetentní vést filharmonii, protože nemá potřebné vzdělání, kontakty a neovládá cizí jazyky.

"Kdybych se výběrového řízení zúčastnil, měl bych před ostatními uchazeči neoprávněný náskok," řekl dnes ČTK Kasík.

"Ale jsem pro to, aby výběrové řízení proběhlo, orchestr to tak žádá a má na to právo," poznamenal. Nový ministr kultury Jiří Besser se k situaci v ČF zatím zásadněji nevyjádřil, opakovaně však uvedl, že to "zřejmě nemůže dopadnout jinak než novým výběrovým řízením".

ČF vede bývalý ředitel Českého rozhlasu Kasík od května, kdy ho jmenoval bývalý ministr kultury úřednické vlády Václav Riedlbauch. V čele předního českého orchestru Kasík vystřídal Vladimíra Darjanina, kterého po necelém roce ve funkci Riedlbauch jen tři týdny před parlamentními volbami odvolal kvůli údajným nedostatkům v hospodaření. Riedlbauch byl mimo jiné Darjaninovým předchůdcem ve funkci ředitele ČF.

Kasík, v jehož jmenovacím dekretu není specifikována délka mandátu, k orchestru nastoupil s úkolem ČF stabilizovat. Od začátku však čelil kritice souboru. Hráčům vadil především způsob jeho jmenování.

Kasík dnes připustil, že orchestru mohlo vadit jmenování bez konkurzu, ale v době krize se podle něj na metodu nelze spoléhat a v zahraničí není takový způsob neobvyklý. Tak silnou negativní reakci při svém příchodu do ČF prý ale nečekal a byl nemile překvapen. "Kdybych to čekal, měl bych přinejmenším hlubokou vrásku na čele," uvedl. Svůj vztah proto s orchestrem považuje pouze za profesní.

Kasík: Filharmonie potřebuje stabilitu

Kasík uvedl, že ještě oficiálně ČF nepřevzal. Předání měla uskutečnit výkonná ředitelka Kateřina Růžičková, kterou si jako blízkou spolupracovnici do ČF přivedl před rokem Darjanin. Ta byla po jeho odvolání pověřena dočasným řízením instituce, podle Kasíka je však v současné době "dlouhodobě nemocná" a neví, kdy se vrátí.

ČF by podle Kasíka nejvíce potřebovala stabilitu. Od té doby, co jí šéfuje, se například dohodl na spolupráci s Galerií Rudolfinum, s jejímž ředitelem Petrem Nedomou se Darjanin rozešel. Kasík prý připravuje například změny mzdové politiky v ČF, chce rozvinout spolupráci se sponzory a dohodnout konkrétní pravidla pro nahrávání.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist