Letos osmdesátiletá Wiklandová, která žije ve Švédsku už od konce druhé světové války, také výstavu v Praze osobně zahájila a vede tu i kreslířské tvůrčí dílny pro děti.
Českým čtenářům totiž nejsou její kresby příliš známé, knihy Lindgrenové vycházejí v češtině tradičně s ilustracemi českých výtvarníků.
Asi nejslavnější kniha Lindgrenové, Děti z Bullerbynu, je například pro české čtenáře neodmyslitelně spjata s ilustracemi Heleny Zmatlíkové.
Loutkový film Jana Baleje získal v Brazílii cenu za nejlepší animovaný film - čtěte ZDE
Komiks o Anne Frankové připomene hrůzy holokaustu ve všech koutech světa - čtěte ZDE
To si Wiklandová dobře uvědomuje. "Když jsem výstavu připravovala, myslela jsem především na děti. Je hezké, že i v Česku znají Pipi, Lisu nebo Ronju, dceru loupežníka," řekla Wiklandová. Setkání s Lindgrenovou považuje za největší štěstí, které ji v životě potkalo. Ilustrovala téměř všechny její knihy.
"První kniha, kterou jsem ilustrovala, byl její román Mio, můj mio. Tehdy jsem měla malé dítě, byl začátek padesátých let. Časem se z nás staly nejlepší přítelkyně," vzpomínala dvorní ilustrátorka Lindgrenové.
Kreslířka Ilon Wiklandová se narodila 5. února 1930 v estonském univerzitním městě Tartu. V roce 1944 utekla před nacistickou okupací s rodinou do Švédska, kde vystudovala uměleckou školu a založila rodinu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist