Exprezident a dramatik Václav Havel před víkendem skončil natáčení filmové adaptace své hry Odcházení. ČTK to dnes oznámila mluvčí projektu Uljana Donátová.

"Je to pro mne velmi zajímavá a pozoruhodná zkušenost," hodnotí svou práci Havel, který jako filmový režisér debutoval. Zdůraznil, že pro natáčení, které začalo 1. července, bylo nesmírně důležité, že byl po celou dobu obklopen nejlepšími profesionály v oboru včetně Kameramana Jana Malíře, střihače Jiřího Brožka a dalšími, kteří se na této práci podíleli.

Deštivé léto natáčení nevadilo

"Jde o jeden z nejnáročnějších projektů, jaký jsem realizoval," komentoval to producent Jaroslav Bouček. Především proto, že rozpočet se podařilo zabezpečit v rekordně rychlé době. "Obvykle sháním finance tři roky, v tomto případě jsem na to měl tři měsíce. Celé natáčení nakonec proběhlo bez větších problémů. Obávali jsme se o zdraví pana prezidenta, ale zvládl to fantasticky, a podrželo nás i počasí," dodal Bouček.

Rozpočet filmu se podle dřívějších informací pohybuje kolem 44 milionů korun.

Komorní drama o ztrátě moci vzniká v produkci jeho společnosti BUC Film. Bouček je podepsán pod úspěšnými domácími snímky, jako jsou Je třeba zabít Sekala (deset cen Český lev), Babí léto (čtyři České lvy) a Václav (dva České lvy).

Odcházení štáb natáčel v červenci a srpnu v památkově chráněném objektu vily Čerych v České Skalici, závěrečné záběry byly natočeny na zámku v Ploskovicích. Přestože děj Havlovy hry je situován do exteriérových prostor zahrady, na natáčecím plánu se podle Donátové neprojevil žádný nepříznivý vliv počasí.

Hlavní role ve snímku ztvárnili Josef Abrhám a Dagmar Havlová. V dalších se na plátně objeví například Jiří Bartoška, Jan Budař, Jaroslav Dušek, Eva Holubová, Vlasta Chramostová, Jiří Macháček, Stanislav Milota, Tatiana Vilhelmová a Stanislav Zindulka.

Filmovou hudbu složí Michal Pavlíček. Architektem je Ondřej Nekvasil, kostýmy navrhla Zuzana Ježková. Premiéra je plánována na březen příštího roku. Snímek uvede do kin společnost Bontonfilm.

Odcházení je příběhem zlomového bodu v lidském životě. Hlavní hrdina Vilém Rieger po dlouhá léta zastával funkci kancléře, nedávno však o ni přišel a zřejmě se s tím neumí vnitřně vyrovnat. I když se snaží nedat to najevo, v podstatě se mu zhroutil svět. Čeká ho stěhování z vládní vily a musí se účastnit nedůstojné procedury oddělování erárních věcí od soukromých.

Havlovu hru Odcházení jako první nastudoval před dvěma lety režisér David Radok v pražském Divadle Archa. Derniéra úspěšné inscenace, která byla nejsledovanější divadelní událostí roku 2008, připadla po sedmi desítkách repríz právě na den, kdy v České Skalici padla první klapka filmové adaptace.

Koproducentem snímku je Česká televize, která pořídila 24. a 25. června v pražském Divadle Archa záznam Radokovy inscenace. Diváci ho uvidí na přelomu října a listopadu v režii Aleše Kisila.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist