Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) ustavil patnáctičlennou Komisi pro otázky galerií. Komise má podle internetových stránek ministerstva připravit odborný návrh dalšího směřování Národní galerie (NG) po konci mandátu jejího současného šéfa Milana Knížáka.

Knížák instituci povede podle ministrova rozhodnutí jen do konce srpna příštího roku. Výběrové řízení na post šéfa galerie totiž Besser před dvěma týdny zrušil a následně rozhodl, že vypíše nové tak, aby nový ředitel NG mohl být jmenován k 1. červnu příštího roku.

Besser tehdy také poprvé oznámil, že má v plánu zřídit nyní ustavenou komisi, která by podle jeho představ měla připravit odbornou oponenturu k nyní platné Koncepci Národní galerie.

Podle ministerstva bylo při ustavení skupiny cílem zajistit co nejširší názorové spektrum, účast různých typů zainteresovaných institucí, jejich významné představitele, různé typy galerií i respekt k regionálnímu rozmístění.

V komisi zasedne například rektor AVU Jiří Kotalík, děkan filozofické fakulty UK Michal Stehlík, předsedou byl určen Jiří Jůza z Rady galerií. Mezi členy je také Lubomír Konečný z Ústavu dějin umění Akademie věd, Vlasta Čiháková-Noshiro za Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, Jindřich Vybíral z katedry dějin umění a estetiky VŠUP, Tomáš Pospizsyl (FAMU), Milena Bartlová (Uměleckohistorická společnost v českých zemích), Marta Smolíková (výzkumné, informační a vzdělávací centrum ProCulture) a Ladislav Kesner (poradenská společnost Cultropa).

Ministr Besser také již dříve rozhodl o zadání auditu NG. Pro některé jiné organizace, například Národní technické muzeum či Českou filharmonii, spadající pod ministerstvo audit provede firma Ernst&Young Audit. V Národní knihovně by měla mít audit na starosti společnost KPMG.

Zrušené výběrové řízení na post šéfa galerie vypsal letos v únoru Besserův předchůdce Václav Riedlbauch. Nového šéfa NG měla navrhnout mezinárodní komise, která se shodla doporučit Jiřího Fajta, historika zaměřujícího se na staré umění.
Fajt v NG pracoval v 90. letech, kdy vedl Sbírku starého umění, ale z galerie odešel po neshodách s Knížákem.

Riedlbauch se ale nakonec rozhodl nového ředitele nejmenovat a nechat to na svém nástupci. Předal mu ale hned tři návrhy: Fajta, ředitele Moravské galerie Brno Marka Pokorného a ekonoma Vladimíra Rösela.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist