V českém pavilonu na světové výstavě v Šanghaji byly v sobotu zahájeny týdny české literatury. Představeni budou například Karel Čapek, Milan Kundera či Arnošt Lustig, který osobně týdny české literatury za účasti českého ministra kultury Jiřího Bessera a čínských studentů bohemistiky čtením vybrané kapitoly zahájil.

Arnošta Lustiga k Šanghaji váže osobní pouto - právě do tohoto přístavního města, které během druhé světové války přijímalo evropské Židy prchající před nacisty, chtěl celou rodinu odvézt spisovatelův otec. Jeho plán ale nevyšel a místo Šanghaje je čekala cesta do koncentračních táborů. Arnošt Lustig holokaust přežil a věnuje tomuto tématu většinu svých románů - ty byly přeloženy již do 17 jazyků a za Krásné zelené oči byl nominován i na Pulitzerovu cenu.

"Procestoval jsem skoro celý svět, ale v Šanghaji jsem ještě nebyl, přitom právě zde jsem měl před 70 lety začít nový život," zavzpomínal Arnošt Lustig. "Nacisti si tenkrát od tatínka ještě vzali peníze, ale pak nás poslali do transportu."

Praha Franze Kafky

V multimediální hale mohou zájemci navštívit expozici Praha Franze Kafky, kterou přímo pro tento pavilon připravila Společnost pojmenovaná právě po tomto světově proslulém autorovi.

V hale se prolínají zvětšené portrétní fotografie spisovatele, faksimile jeho rukopisů a záběry Prahy od významného amerického fotografa českého původu Jana Lukase. Uprostřed místnosti stojí psací stůl a symbolickou atmosféru doplňuje model sochy Franze Kafky od Jaroslava Róny.

Týdny české literatury skončí v národním pavilonu 19. září. Franz Kafka ale světovou výstavu zcela neopustí - jako jeden z trvalých symbolů ho má ve své expozici na EXPO 2010 i město Praha.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist