Z Jurkovičovy vily v Brně zmizelo tento týden lešení, architektonická památka má část rekonstrukce za sebou. Dominantou opravené fasády se stává mozaika od výtvarníka Josefa Bolfa. Výtvarný prvek se na průčelí vily vrátil po mnoha desítkách let.
Bolf, který vyhrál výběrové řízení vyhlášené Moravskou galerií, vytvořil pohádkový motiv, který obtéká čelní okno. Při umísťování mozaiky na průčelí se ukázalo, že malba na skle je oproti zdi příliš tmavá. "Proto bude dílo podsvětlené," uvedla Juračková.
Aby malba i přesto lícovala s fasádou, museli řemeslníci nahradit korkovou izolaci kolem okna tenčím izolačním materiálem. Vytvořila se tak asi čtyřcentimetrová prohlubeň, kam se podařilo umístit spodní osvětlení.
Jurkovičovu vilu původně zdobila skleněná mozaika Adolfa Kašpara, malíře a grafika, jehož proslavily například ilustrace k Babičce Boženy Němcové. Mozaika znázorňovala výjev z pohádky Bača a drak, ale nedochovala se. Zanikla zřejmě již za první světové války.
Nahlédnětě do rodinných alb temným pohledem Josefa Bolfa - čtěte ZDE
Mistr české deprese Josef Bolf začíná šetřit krví. Pražská výstava má intimnější styl - čtěte ZDE
Historici umění nemají podrobné plány ani kvalitní fotodokumentaci, pouze skicu. "Proto Moravská galerie upustila od výroby neautentické kopie a rozhodla se pro dílo současného umělce," uvedl nedávno ředitel Moravské galerie Marek Pokorný.
Současní výtvarníci dostali stejné zadání jako Adolf Kašpar před více než sto lety - ilustrovat pohádku sepsanou na základě slovenských lidových vyprávění. Soutěžní návrhy poslali tři z pěti oslovených výtvarníků. Návrh Josefa Bolfa, provedený pro něj v typických temných tónech, nakonec podle galeristů nejlépe dodržel pohádkový námět.
Po dokončení rekonstrukce za pětatřicet milionů korun vznikne v Jurkovičově vile expozice a studijní centrum věnované dílu architekta Dušana Samo Jurkoviče. Rekonstrukce zahrnuje opravu střechy, fasády, dřevěných konstrukcí nebo oken.
Právě dřevo patří k hlavním stavebním materiálům vily. Architekt Jurkovič vilu v Brně-Žabovřeskách postavil v roce 1906 pro svou potřebu. Obýval ji však jen krátce. Poté v ní bydleli jiní soukromí majitelé. Moravská galerie dům koupila před čtyřmi lety za patnáct milionů korun.
Zpřístupnění Jurkovičovy vily plánuje Moravská galerie na jaro 2011. Její otevření se stane součástí oslav padesátého výročí vzniku galerie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist