Jistě není málo těch, kteří se ptají: Kdo proboha vybírá písníčky, co se hrají na Radiožurnálu, komu se to může líbit? Vždyť jsou to samé vykopávky z 80. let.

Line se na nás normalizační hudba, protože lidé vzpomínají na socialismus jako na zlatá léta? Prý nikoliv, nostalgie po hudbě mládí je platná po celém světě.

A pak - o tom, co se bude hrát, rozhodují sami posluchači, protože každá rozhlasová stanice si na vzorku posluchačů neustále testuje, co lidé slyšet chtějí, co ještě snesou a kvůli čemu by případně rádio vypnuli. Rozhlasové stanice, veřejnoprávní i ty soukromé, zkrátka do vysílání pouštějí jen skladby, které u většiny publika zaberou.

Podle spoluzakladatele Evropy 2 a Frekvence 1 Josefa Vlčka je navíc třeba zohlednit fakt, že v popu přichází po každých patnácti až pětadvaceti letech vlna retra. Potíž je v tom, že v naší retro době nevznikalo příliš pěkných hitů, které by stálo zato ohřívat.

Česká nostalgie: Michal David a Bartošová

Zatímco ve Velké Británii tvořily hudbu osmé dekády kapely jako U2, Depeche Mode, Queen, The Smiths, New Order či Eurythmics, u nás zpívali Michal David, Pavel Horňák, Markéta Muchová, Petr Kotvald a Stanislav Hložek, Dalibor Janda, Iveta Bartošová a Petr Sepéši a samozřejmě nestárnoucí Karel Gott, Helena Vondráčková a Hana Zagorová.

Vedle nich sice vycházely desky Vladimíra Mišíka, Hany Hegerové či skupin Marsyas, ale tihle umělci se objevovali v médiích zhruba stejně často jako dnes, tedy takřka vůbec. A ani posluchači s přísně vyhraněným vkusem a pohrdající tehdejší popovou produkcí tak normalizační hudbě neunikli, zněla doslova všude a stala se tak hudebním soundtrackem dospívání Husákových dětí. Existovalo jen jedno rádio a před ním nebylo úniku.

Jinými slovy - každý národ má jen takovou hudbu, jakou si v daném období vyprodukoval.

Podrobný článek o tom, jakou hudbu nám rádia předkládají a proč, najdete v páteční příloze HN Víkend pod titulkem "Hvězdy, které nestárnou (Bohužel)".

Přečtěte si, co si o hudbě v rádiích myslí čtenáři iHNned.cz 

Steve, Praha
I kdyz musim souhlasit, ze kvalita ceskych radii za Polskymi i Slovenskymi pokulhava, je fakt, ze odrazi preference posluchacu. Posluchaci rozhoduji, co chteji poslouchat a ne radia. Pokud by vsichni chteli poslouchat Radio 1 (ktere nemusim, ale uznavam, ze se urcite skupine posluchacu muze libit), nebo Rockzone (ktery zas musim), tak by tato radia vedla v poslechovosti a ostatni se je snazila napodobnit. V poslechovosti vedou vsak jine radia napr. Blanik, ktere sazi na pecky 80. let. No co je to obycejny business a radia vysilaji co lidi poslouchaji. 


Lukáš, Praha

Je mi 26 let a s hudebním výběrem na Radiožurnálu jsem zcela spokojen a líbí se mi. Staré hity, které autor neprofesionálně, s až pubertálním vztekem schazuje, jsou stále úspěšné z určitého důvodu, nemyslíte?

Soudobí zpěváci a skupiny ve většině případů zanikají brzy v šedině zapomění, ten popík co produkují bývá obvykle dosti hrozný, především díky tomu, jak zoufale se snaží přijít s něčím "cool" a "new", aby zaujali.

Hudba jako prostředek potěchy sluchu se přetvořila v komerční produkt zastíněný videem, videoklipům dominují emoidní hermafroditi, polonahé dívčiny, drsní černoši z ghetta a zoufalí bílí snažící se vypadat jako drsní černoši z ghetta. Tomu řikáte hudba? 


Martin, Pardubice

Je zajímavé, že třeba na Slovensku je to přeci jen o něco lepší. V éteru tam existuje rádio Jemné melódie, které se dá nazvat vyhraněným. Jinak v ČR poslouchám jen přes internet. Pražská rádia. Expresradio, Rádio Wave, Rádio 1 ...


Aleš, Praha

Jsou rádia která mají jasné zacílení a hudba kterou pouští nemusí dělat kompromisy. V Praze je to hlavně Radio 1 a Radio Beat. Ostatní rádia v podstatě neposluchám, ať si pouští co chtějí a na co nalákají posluchače. Vyjímkou je veřejnoprávní Radiožurnál. Ten má skvělé zpravodajství a mluvené slovo ale hudební dramaturgie je opravdu šílená. Jakmile začne písnička, zpravidla přepínám. Abba a Petr Kolář pořád dokola mě fakt nebere. 


Jirka, Praha

Nebýt zelené vlny a zpráv radiožurnálu asi bych mimo Prahu (R1 , BBC, RockZone) ani rádio nepouštěl, poslouchat se to nedá!!

Hudební dramaturgy ČRO 1 vysloveně nechápu a jinak než že hrané písničky diktuje OSA nebo jiná instituce si to vysvětlit nedovedu, každý den ty samé "hity" furt dokola, často opakované několikrát denně. Ze zahraniční tvorby vybírají snad to nejhorší co mohou, z českých novinek se specializují jen na omýlání milionkrát hraných hnusů jako je třeba kapela Kryštof :( 


Petr, Praha

Naprosto souhlasím, valná většina rádií se nedá absolutně poslouchat. Výjimkou jsou podle mě např. Rockzone a BBC. Rádio poslouchám pouze v autě a toto jsou snad jediné stanice, které mě při poslechu nenaštvou.


Ales, Tabor

V Praze posloucham jen Radio 1, popripade se da jeste Express + na internetu je tuna alternativnich radii, ale to mam pusteny last.fm.  Kdyz jedu na vikend na jih,  v Mirosovicich konci Radio 1 se signalem a prepinam na MP3. Obcas pustim Radiozurnal, kdyz potrebuju dopravni info nebo aktualni zpravy, ale to jen v pripade, ze jsem v aute mimo internet. Hudebni kvalita ostatnich radii je otresna, ale urcite to neni chyba radii. Ta pouze reaguji na poptavku...


Erasmus

Jednoznačně neposlouchat. Člověk byl naučen aby si musel zvyknout poslouchat media, starší generace bez tv ani nejde spát, pro ně je to součást života, naštěstí mladí mohli uniknout k internetu, ale i tady se poměry mění a na stránkách začínají řádit Davidi a Vondráčkové, proto jednoznačně neposlouchat jak radia, tak tv, tak nečíst internet. Co tím člověk získá? Čas a klid na rozvahu nad věcmi kolem něj a jevy které jsou důležité. Co ztratí? Nevím, asi nic.


Ondra Veselý, Praha

To je náhoda, nedávno jsme jeli s manželkou vozem. Říkali jsme si, kdo sakra vybírá muziku pro Radiožurnál? Na světě se za posledních 30 let natočilo tolik pěkných písniček, které nemůžou nikoho urazit až hanba, ale Radiožurnálu to zřejmě nikdo neřekl. Koho může urazit Robbie Williams, Shakira, Red Hot Chilli Peppers, Jamiroquai, Depeche Mode,  a stovky stovky dalších kvalitních písniček středního proudu? O nástupu elektronické muziky nemluvě. NE, Radiožurnál to zabije Elánem nebo Alphaville. Když si člověk uvědomí, jak moderní a přitom vkusnou hudbu může hrát Expres radio, je hudba z Radiožurnálu k pláči. Omluvou není ani to, že většina poslucháču Radiožurnálu je spíše starších. Ani starší spoluobčané nechtěji poslouchat dokola muziku, kterou znali v době, kdy u nás vládl komunismus.


R. Keler, Olomouc

Dramaturgie na Radiožurnálu je opravdu otřesná. Nicméně zaznamenal jsem lehké zlepšení a obměnu. Každopádně  mne téměř vždy spolehlivě donutí přeladit a pak zase na zprávy a informace zelené vlny zpět. Rozhodně nemám nutkání poslouchat vykopávky minulého tisíciletí, současná hudba má velmi kvalitní interprety i z naší scény. A ta zahraniční? Raději nemluvit o absolutní hudební ignoranci na ČRO.

Martin, Děčín

Jelikož v autě každý den poslouchám radiožurnál, musím bohužel často přepínat z rádia na CD, a to v okamžiku, kdy rozhlas spustí svou hudební vložku. Co se týče zpravodajství, to je v pohodě, ale hudba je katastrofa. Nejhorší je, že ty hity 80. let hrajou pořád dokola, takže třeba takovou Flames of love od Fancy si člověk poslechne třikrát čtyřikrát do týdne. Mimopražská regionální komerční rádia, to je úplná katastrofa. Tam se nedá poslouchat ani hudba, ani to ostatní. A nakonec Impuls a Frekvence 1.... Impuls údajně hraje to nejlepší z české hudby (chudák česká hudba) a Frekvence 1, to je taky střední proud jak vyšitý.

Lanýž, Brno

Souhlasím takřka se vším a musím dodat, že třeba na Radiožurnálu mi ta hudba dost vadí... ale asi patřím do kategorie "to snesu". Navíc většina našich normalizačních hitů uváděných umělců jsou jen předělávky zahraničních kapel, což většina z nás tehdy netušila. Nejvíc mi ale vadí ne to, že jde o staré vykopávky - proč ne, spousta těch skladeb je dobrých, ale že to hrají neustále dokola!! Přijde mi že točí 30 písní a občas k tomu přidají nějaký současný hit středního proudu (Kryštof, Chinaski a spol.)


Martina, Brno

Nejcasteji posloucham z radii prave Radiozurnal, ovsem pouze kvuli zpravodajstvi. Vyber pisni je ovsem tak zalostny a tentyz repertoar se snad opakuje kazde rano. Nelze uverit ze v tomto radiu nepracuje nikdo, kdo by neznal tu spoustu dobre hudby za poslednich 20-30 let.


Anna, Litomyšl

Ceska radia vubec neposloucham. Nejen, ze hraji prisernou komercni hudbu, ale jednotlive skladby opakuji neustale dokola a to i v jeden den. Moderatori z 90% nestoji za nic. V pripade radia, kde hraji hudbu, kterou posloucham, tak ale jako ostatni radia vse opakuje dokola a moderatori Vas prestavaji po tydnu bavit. Proto jsem jeden cas poslouchala pouze internetova radia, kde pouze jela hudba, nikdo Vam do toho nemluvil a HLAVNE NEUSLYSITE JEDINOU REKLAMU! Po cca roce poslechu i na na internetovem radiu zacaly pomalu zaznivat reklamy a to uz jsem nesnesla. Radio tedy uz vubec nepoustim a posloucham pouze vlastni playlist, ktery nikdy nezklame.


Honza, Praha

V autě jsem vždycky poslouchal Radiožurnál, ale teď ho mimo zprávy přepínám, protože pořád melou dokola ty samý starý (poněkolikátý za sebou už ani ne dobrý) pecky. Nuda, nuda, šeď, šeď. Pomalu mi nápaditější připadá ČRO2.


Zdenek, Brno

Mám rád Rock´Roll, ale ten pravý z 50-tých nebo začátek 60-tých, nikoli pozdější pseudo. Černošký blues s rytmem je rovněž perfektní. Uječené "hity", ty samý několikrát denně, jen otravují.

 


Tomáš, Plzeň

 

Pokud by Radiožurnál hrál to, co Evropa 2 nebo Frekvence 1, pak není důvod aby vůbec nějaké písničky vyhrával, protože většina nežánrových rádií hraje do oblbnutí v podstatě to samé. Některé tu samou skladbu 1* do hodiny 3 týdny v kuse.

K otázkám: Hudbu z rádia poslouchám, internetové rádio v práci nenaladím, a nostalgické zaměření mi nevadí, je to takové zajímavé zpestření. Radiožurnál by mohl rozšířit repertoár, ale rozhodně by neměl sklouznout k vyhrávání jen aktuální top ten.


Dekra, Ostrava

Rádia upřednostňují komerční sr..y. Například rock a metal naprosto upozaďují. Vůbec je nezajímá, že nejvíc lidí chodí na rockmetalové koncerty a festivaly. Ale nejsou to jen rádia. Když se např. na Masters Of Rock nestane žádný smrťák, tak české televize vůbec nezajímá že přijeli Europe nebo Accept. Ještě že existuje internet. Každý si může poslouchat a stahovat co CHCE.


Petr Šach, Praha 8

Nemám naprosto žádnou potřebu poslouchat otřesný normalizační popík v podání šmíráků jako Michal David, Pavel Horňák, Markéta Muchová, Petr Kotvald a Stanislav Hložek, Dalibor Janda, Iveta Bartošová a Petr Sepéši. Neposlouchal jsem to tehdy, tím méně na to mám chuť dnes. Tak jakápak nostalgie a retro. Bohužel je zřejmě pro v normalizaci zatuhlé tvůrce rozhlasových pořadů jednodušší brousit stále dokola staré škváry z dávno ojetých konzerv, než se vydat do klubů a na koncerty hledat opravdu mladou a tvůrčí muziku, která se pohybuje po úplně jiných drahách a tyhle lidi zvát do rozhlasu.
Když poslouchám hudbu z ČR tak se mi vybaví (v rozhlase mimochodem také nehraná) kapela Schodiště a její píseň - "jede, jede popleta, jede český bigbít do světa, v aktovce má svačinu a holení, mašina má dvacet roků zpoždění...


Michal.B., Olomouc

Dobrý den. Rádio poslouchám každý den, ať už komerční, nebo veřejnoprávní..a mám pocit, že v tom, co se dokolečka "smyčkuje" nostalgie není ani za "mák"..spíše je to o tom, kolik snahy věnuje programový režisér výběru toho, co se bude konkrétní den hrát....nebo má pokyn od někoho řekněme jednoduššího, ale výše postaveného...? Při pohledu na naši společnost bych se ani nedivil. Jedinou mě známou světlou vyjímkou v tuctové hrůze je Český rozhlas Olomouc. Tam si dávají alespoň na programu záležet.


Marian, Praha

Krom Expresu a Radia 1 v Praze už se žádná jiná rádia v nedají poslouchat. Radiožurnál by si měl vzít příklad z britské BBC. Jasně, cílovou skupinou Radiožurnálu asi není progresivní mládež, ale zároveň výběr hudby odrazuje i všechny ostatní, kteří by třeba měli zájem o informace, protože tohle se prostě poslouchat nedá, a to mi rozhodně 80tky nevadí, ale trochu hudební progrese a rozšíření a omlazení by playlistu neuškodilo. Obecně nebýt dvou již zmíněných rádií, tak rádio ani nezapínám a držím se mp3 nebo zahraničních internetových žánrových stanic.


Helmuth Martan

Děkuji ČR jmenovitě Radiožurnálu, ale i regionálnímu vysílání Plzeň (písničky na přání)za výběr písniček, díky němu jsem se propracoval k vážné hudbě a divím se sám sobě, že už ji neposlouchám o mnoho let dříve. Nakonec zjišťuji, že od rocku, který jsem poslouchal někdy od konce šedesátých let, ta vážná hudba až tak daleko není. Ptoto ještě jednou: díky! :-)


Petr , Praha

Posloucham Radio 1, nekdy Radio Express a pripadne Radiozurnal na delsi trasy mimo Prahu. Vyber hudby na Radiozurnalu je skutecne porad to stejne dokola, "stredni proud" co se temer neda poslouchat. Zpravodajstvi a publicistika je naopak velmi zajimave a v poradku. Co me velmi mrzi, ze CR "zariznul" projekt Radia Wave, to bylo neco co molhlo prinest svezi vitr na jinak zatuchle rozhlasove vlny.


Honza, Praha

U ČRo1 jsem se vzdal jakékoli naděje. Jakkoli má výborné, ba skvělé zpravodajství, jeho zahnívající tlupa hudebních zombií tuto stanici činí neposlouchatelnou. Téměř se zdá, že má dvojí tvář: moderní mluvený Radiožurnál a z osmdesátých let vysílající rádio Hvězda, které už třicet let pořád dokola hobluje nějakých třicet tehdejších hitů a nic jiného.

Netuším, jestli to je úmysl, setrvačnost, nebo něčí extrémně vyhraněný hudební vkus, ale ČRo si tímto přístupem vrtá díry do trupu své vlajkové lodi - rozhodně nejsem sám, koho kvůli Hvězdě opustila víra v Radiožurnál.


Matous, Praha

Ad radiozurnal: Tam bych navrhoval hudbu uplne potlacit a maximalne se soustredit na informace. Tak funguji zahranicni verenopravni hlavni kanaly. Z pisnicky staci 1 minuta a pak dalsi zpravy - ideal.

Soukroma radia si mohou hrat, co chteji a jak chteji (v ramci zakona), do toho bych jim mluvit nechtel.

Nicmene u verejnopravniho rozhlasu me velmi rozciluje velmi zuzeny vyber hudby. Nemusi hrat ani 100% podle meho vkusu, to by byla urcite chyba, ale rad bych od nich slysel velkou sirku zaberu od starych (a nemusi se bat jit az do 50. let) po posledni vykriky mody. Ale kdyz je vsechno zuzeno na 5 skladeb, ktere hraji uz 20. stejne a k tomu kazdy rok dalsich 5 veci, ktere take stale omilaji, tak mi to pride spatne. A hudby je dnes nadprodukce... je opravdu z ceho vybirat.

Je to o lidech a v CRO proste sedi lide, kterym to vyhovuje jak to je ted a kdokoli by se tam vyrazil delat nejakou revoluci (a ze by byla potreba) bude vystipan nebo prekonvertovan. Skoda.


Robert, Brno

Je pravda, že z českých rádií se dá dost těžko vybrat. Radiožurnál je dost - nechci říci zastaralý, ale spíše ohraný, až oplzlý, Praha někdy jde, Vltava - nestravitelná, Evropa 2 a Frekvence 1 pro puberťáky nebo primitivy, snad na Brněnsku Český rozhlas Brno nebo i Radio Petrov. Když si chci poslechnout dobrou oddechovku, tak třeba Radio Classic německé, které hraje kvalitní klasickou hudbu stravitelnou, ne kýčovitou, ale příjemnou. Nebo na satelitu je mnoho dobrých country radií, v ČR jsem žádné dobré country rádio nenašel. Nechci říkat, že vše, co je zahraniční, je lepší, ale v rádiích to platí. Jinak Radiožurnál se mi taky nelíbí a to jsem středního věku a retro hudbu mám rád, ale spíše československá 60.-70 léta, nikoliv 80. nebo 90. Hezký den.


Petr, Praha

Hudební (ne)dramaturgie Radiožurnálu připomíná dort Pejska a Kočičky, šílený mišmaš bez ladu a skladu. Jsou bez mrknutí oka schopni zahrát Davida vedle Kubišové, načež na nás rádoby moderně s ozvěnou hýknou Vaše vaše rádio rádio. Moje tedy ne. Komerční rádia jako Evropa, Impuls nebo FM Plus zas vynikají urputným opakovaným přehrávaním nových hitů tak často, až je zprofanují a odkopnou, protože jich posluchači mají dost. Ještě že máme Rádio 1 nebo Expres, přičemž na druhém mírně vadí jen poněkud prostoduchá moderátorka, svojí připitomělostí však nikterak nevyčnívající z průměru rozjuchaných komerčních moderátorů.


xXx

Otázkou jsem se zabýval již v minulosti. Přišel jsem na dva důvody. Třetím důvodem by mohla být hloupost, to rozvádět nebudu. 1) Radia se snaží být čitelná a rozpoznatelná v co nejkratším čase. A to nejenom pomocí jinglů. Co se týká radiožurnálu a podobným, tak těm se to daří. Stačí naladit a okamžitě vím, že poslouchám radiožurnál... 2) Máme tu co dělat s hudební "mafií", která do lidí zkrátka "pere" pouze hity domluvených producentů/držitelů aut. práv. Tzn. že radiostanice jsou pouze jakýmsi prodejním (reklamním) kanálem. Je to celkem běžný model a vůbec bych se tomu nedivil. Na nic jiného jsem nepřišel :-).


Jiri, Praha

Ceska radia vicemene neposloucham od doby kdy jeste Evropa 2 mluvila francouzsky. Nekolik jsem byl nucen v praci podlehnout natlaku kolegu, kteri si treba na radiu Impuls ujizdeli. V posledni dobe uz ladim jen Radio 1, RockZone a obcas Beat. Clovek musi kvalitni hudbu hledat a bohuzel mu v tom ceska radia nepomahaji, viz. kauza radia Wave. Bylo by prijemne mit aspon jedno radio, ktery by vysilalo ve vetsine CR a melo moznost nechat hrat kvalitni veci, ne jednu pisnicku 6x denne.


Tom, Brno

Osobně jsem přejmenoval Radiožurnál na "Žbirkožurnál" ... kdykoliv to pustím, trefím nějakou "zem pradávných snov" ... miliónkrát ohrané a ukňourané  a navíc silně připomínajíci stanici Hvězda, kterou jsem mám v paměti z dětství  ... Pak je taky hodně preferovaný Olympic ... Už to radši nepouštím a poslouchám zprávy na Rádiu Česko ...  Dokud nevybere nějakou rozumnou hudbu pro Radiožurnál někdo ze sesterského Rádia Wave, bude tato stanice přicházet o další posluchače, jako přišla o mě ...


Marcel, Olomouc

Souhlasím s článkem, nebránil bych ani nějakému tak řikajíc radikálnějšímu řešení, protože jsou doslova sr... co nám to pouští do uší!! co je to za hloupost že nostalgie je celosvětová , ať si to zjistí v UK takový brak to tam nikdo neposlouchá, vzorový případ je ČR radiožurnál ti dramaturgové tam musí dělat snad 25 let v kuse!! další případ je Frekvence 1 stejný brak.


Hajnej, Teplice

Dobrý téma! taky to nechápu, já už jsem rezignoval na všechny stanice typu fajn radio, evropa atd. ono poslouchat furt dokola to stejný, tak se vám zhnusí sebelepší píseň. Naštěstí se na severu čech objevilo Gama Radio (sorry, ale musím udělat reklamu), které hraje rock a větší tvrďárny a prostě to, co jsme tady na severu mohli slyšet jenom na CD. Na ČRo by se měli probudit a to se za to ještě musí platit. Abych nekřivdil, zpravodajství a dopravu mají dobré, ale to je asi tak jediné. díky, nechci.


GW Bush, Brno

Diky ceskemu rozhlasu ma clovek pocit, ze zije stale dokolecka ten jeden stejny den uz nekolik let... Je to katastrofa,jako v nejakem sci-fi psycho dramatu.


Tomáš, Plzeň

Rádia si platí marketingové průzkumy - půl hodiny vám pouští "vyzkoušené hity" a vy říkáte, jestli se vám líbí nebo ne...Respondent dostane stovku a rádio nasazuje "hity" jako kolovrátek.


Ivan Růžička - předměstí Prahy

Ano, posluchači se zúčastňují průzkumů, ale pouze ti pečlivě předvybraní agenturou.
Nedávno jsem byl osloven a když jsem řekl, co rád poslouchám, okamžitě agent ztratil zájem o mou účast.
Zřejmě pak dostanete ve výzkumu na výběr mezi Helenou či Luckou Vondráčkovou, případně Luckou Bílou...
Nebo jsou hudební redaktoři korumpováni jako snad všichni někde trochu nahoře v této zemi..?


Karel, Plzeň

V několika příspěvcích jsem si přečetl názor, který je shodný s mým. Patřím k "padesátníkům", starší  ani současná muzikami nevadí, ostatně je pro mě jako kulisa. Ale stále stejná kulisa. Hudební "smyčka" ranního Radiožurnálu mě donutila se budit se stanicí ČR2. Při poslechu notoricky se opakujících skladeb na ČR1 přemýšlím o kompetenci režie pořadu. Zpravodajství a ostatní informace jsou na úrovni.


Láďa, Praha

Poslouchám celý den Radiožurnál, výběr skladeb je ale velmi omezený. Ze starší české tvorby Petr Novák, Olympic, Gott a pod. Řada dobrých českých interpretů vůbec není brána na vědomí. Podobný, možná horší stav je i ve výběru zahraničních písniček. Je tolik kvalitních titulů, které hudební redaktoři Radiožurnálu neberou na vědomí. Navíc každá skladba zazní každý třetí den. Kdyby Radiožurnál byla má soukromá firma, hudební redaktor by měl dávno "padáka". Vyznám se, se svou kapelou jsem úspěšně sjezdil půl Evropy.


Lubos, Plzen

U nas v Plzni je to opravdu radiová tragédie - nejpopularneji jsou tu "Kiss proton" - kde hrajou hity vesnickych diskotek - dokola a dokola .. Evropa 2 je hudebne jen o neco kvalitnejsi - rozhodne bych ale z radia nemohl ocekavat hudbu, ktera by me dlouhodobe zaujmula. Jinak kdyz po Praze, tak Radio1 a vystacim si - skoda jen, ze nema celorepublikove pokryti


Honza, Praha

Obávám se, že se svojí hudební dramaturgií Radiožurnál připraví o celou "mou" generaci dnešních třicátníků, která již nechce jen hltat nejnovější hity komerčních rádií, ale požaduje kvalitní a seriózní informace. Poslech stokrát opakovaných "hitů" je však natolik otřesný, že bez přelaďování během hudební produkce to málokdo z mých vrstevníků zkousne. Ideální variantou tak může být vysílání BBC v originále + české vstupy Radia Česko úplně bez hudby.


Karol Kolečanský

Na slovensku je to isté.už ani neviem rozpoznať identitu rádia.ako keby to mal jeden majiteľ.hoci mam 45 a vyrastal som na strednom prúde 80 tých rokov predsa stale dokola už je na mna dosť.najhoršie je to že sa to páči aj mladým.asi je taká doba.


Venca, Praha

Přesně tak, jediné, co jsem pociťoval při poslechu jakýhokoliv rádia bylo po měsíci pocit permanentního naštvání, že hrají všude to samé dokola, protože to tak posluchači prý chtějí... Bylo mi jedno, co poslouchám, jestli Blaník, Frekvence 1, nebo Rockzone, po čase jedině vypnout. Takže poslouchám jedině to, co si "seženu" na internetu, pořád se snažím objevovat kapely, které jsou úžadné, jak staré, tak nové. V době těsně před internetem se tu rozběhli časopisy s přiloženýma cédéčkama s výběrem muziky od nových neznámých kapel, hlavně z Německa - Rolling Stone, New Musical Express, Spex, Metal hammer, Rock hard, Visions... jim děkuju za objevení desítek luxusních kapel, které poslouchám do teď a zajímám se o ně pořád... Takže ještě jednou, rádio a TV vypnout a sám hledat, co by mě mohlo zajímat.


Maciej, Bystrzyca

Jako člověk, který hodně času projezdí v autě v ČR, PL a SK si myslím, že mám dobré srovnání.
Musím přiznat, že polské radio - Trójka nemá ve Střední Evropě obdobu - nehrají skoro vůbec pop, redaktoři nepoužívají žáden laciný humor, vedou se inteligentní diskuze. Škoda, že cestou po ČR musím poslouchat CD, protože to co se šíří v českém éteru poslouchat nelze...


L. Gabriel, Litoměřice

Rád bych viděl ten "vzorek posluchačů" ČRO který si repertoár prosazuje - soudě podle 100% odmítavých názorů pod článkem zřejmě nikdo z nich nečte HN:) Já se samozřejmě přidávám k mnohokrát řečenému a věřím že tato diskuze přispěje ke změně - hudbu na ČRO nesnesu a vypínám, zpravodajství je naopak velmi kvalitní. Dál Radio1, Express, Ethno. Mimo Prahu nic o čem bych věděl:(


Jaroslav, Praha

Je mi 32 a rádio neposlouchám už dobrých 12 let. Nebudu se moc vyjadřovat k výběru písni dnes, ale jak čtu ostatní, vypadá to, že se za ty roky nezměnilo lautr nic. Pravděpodobně jen ve vysílání přibylo reklamy. Předpokládám, že je častěji a je hlasitější – to je slyšet v restauracích (mimochodem, neznáte někdo restauraci, kde je ticho?). Z důvodu uřvané reklamy jsem si nikdy neoblíbil ani jinak hudebně zajímavé a inspirativní Radio 1. Místo toho jsem si vytvářel vlastní diskotéku a hudbu si pouštím tehdy, kdy sám chci, a podle svého vlastního přání. Nikde totiž neznají „ten správný“ mix jazzu, bossa novy, country rocku, bílého blues, arménského folklóru, mexické dechovky, rockové psychedelie, funku, … V obraze o současné i staré hudbě se udržuji četbou článků a ochutnáváním na internetu. Zprávy mám raději komentované a na ty mi stačí internet a časopis Respekt. Rádio (a stejně tak televize) mi za těch 12 let nikdy nechybělo. A na věty „lidi to takhle chtějí“ nebo „to nejde“ jsem úplně alergický.


Radek, Brno

Jedine co se da poslouchat je Vltava. Komercni radia jsou jeden velky reklamni hnus, pisnicky priserny stredni proud pro bezpohlavni. Radiozurnal se poslouchat neda, je to jen mazani medu kolem huby nasim politikum, poradna novinarska prace zadna. Diky bohu za Vltavu, jinak bych uz radio vyhodil do popelnice. Bezpohlavni urvana ceska radia jsou nadhernym obrazkem nasi zkorumpovane a priposrane spolecnosti.


Martin, Praha

Vyjma občas Radia 1 se nedá poslouchat vůbec nic. 300 stále dokola hraných pseudohitů je otřesné a ještě otřesnější je mluva moderátorů . Jen ČR drží slovní úroveň, mnohde máte pocit, že posloucháte přiblblé puberťáky. Zprávy jsou stupidně stejné a přivlastňování si posluchačů názvy "Impulzáci", "Kissáci" ap. je projevem čirého zoufalství vytvářet rádobyspolečenství. Odcizená společnost dnešního Česka se projevuje všude. Jakoby tu lidé úplně zhloupli. Normalizační popíček údajně tak žádaný, to už jen podtrhuje.


JK Planá

Vyloženě mi vadí rádia z kterých se neustále valí jen hudba, občas přerušená jen stupidním projevem bezdůvodně se chychotajícího operátora jukeboxu. Když chci poslouchat hudbu, tak si dokážu zapnout přehrávač sám a pouštět si přesně co chci. Od rádia očekávám zejména zpravodajství a dokumentaristiku. Samozřejmě přiměřeně prokládané i hudbou a v tom mi vyhovují i nestárnoucí hity 60-80 let.


Petr, Praha

Souhlasím s tím, že většina českých rádií se právě kvůli pořád omílaným hitům nedá poslouchat, stačí první dva takty a už vím nápěvek refrénu který znám snad odjakživa. Proč se hrají stejné písničky pořád dokola? Není to snad kvůli někomu, kdo vlastní autorská práva a za každé přehrání takové vykopávky mu jdou peníze? Má to nějakou souvislost s Ochranným Svazem Autorských práv (OSA)? Pouze hádám, protože to jinak fakt nechápu. Poslouchám snad jen Radio 1 a to hlavně proto, že slyším novou hudbu, současnou nezávislou a klubovou scénu a jak doufám spíše nekomerční věci. Pro mě by rádio mělo hrát nové věci. Pokaždé když někde v rádiu zaslechnu "In the army now" (dodnes ani neznám interpreta), mám fakt zkaženou náladu.


David, Jablonec nad Nisou

Jednoznačně poslouchám pouze Rádio 1, pro mě perfektní s nápaditým repertoárem, alterntivní hudbou a s interprety, které nikde jinde neuslyšíte. Ostatní jako třeba Evropa 2 je kom. kejda, kde za den hrajou 5 x stejnou popovou píseň - to je prostě humus nemůžu si pomoct. Jinak tvrdím proti gustu žádný dišputát. Pouštím si hudbu pouze přes net nebo s mp3 svůj playlist.


Pardubice, Tomas

Radio neposloucham pro neustale opakovani nekvalitnich "hitu" a povrchnost moderatoru s "usmevavymi" (a zrejme kvalitnimi) hlasy. Vyjimkou je pouze radio Beat, jehoz pokryti se nastesti  neustale rozsiruje, hudba zridka opakuje a slovni projev neurazi svou neinformovanosti a nekoncici adolescenci.

Radiozurnal a podobne rozhlasove stanice me vyhnaly az k BBC. Nastesti jeste v dobe kdy vysilalo velmi kvalitni zpravodajstvi i v Cestine, ale od oddeleni od BBC.Co.UK se z prichodem "radiozurnalovych" (usmevavych a breptavych a ...) moderatoru a kvalita vyrazne snizila. Nastesti mi zbyla spousta CD ze sveta, s hity, ktere se do ceskeho radia nikdy nedostanou.


František Moss, Plzeň

Obecně úroveň celostátních rádií v česku je dost tragická. F1 a Impuls vysílají stále dokola tak 500 hitů, Evropa2 a Hitradia hrajou stále dokola převážně jen písničky z posledního půl roku a běžně hrají některé "hity" 5x denně. Do ČRO1 vybírá hudbu nejspíše asi tak 80ti letej důchodce. Informačně je na tom ČR dobře, ale styl by potřeboval radikální změnu.

Momentálně pobývám v Německu v Hesensku a zdejší HR1 by mohlo být s velký přehledem vzorem našeho veřejnoprávního rozhlasu. Zajímavý obsah, hudba různých žánrů a tématicky laděné večery. To je rádio, které se opravdu nechá poslouchat celý den.

Opravdu to nechápu. Za posledních cca 50 let vznikly stovky, tisíce opravdu skvělých písniček z mnoha různých žánrů. Proč musíme neustále poslouchat dokola to samé? Když už si platíme ČR a všechny jeho programy, proč musí být všechny hudebně laděné pro posluchače 50+ ???


Pavel J., Praha

MOhu se vyjádřit pouze k Praze, kde radio poslouchám převážně v autě. V autě ale preferuji zprávy, čili odkázání na Radižurnál (statní stanice s výběrem nemají problém a dostatečně se třídí pode žánrů a cílovek. ČRO1 (možná i další kanály) má ale problém jednoznačně od doby působení B.Tachecí. Posun k rádoby "informačnímu rádiu" s častým zato plytkým zpravodajstvím byl komplementárně do týlu doražen snahou o popík napříč světem, takže problém není nostalgie po 80.letech u nás, ale po mainstreamu ze světa. Rdio zapínám s pauzami nakrátko několikrát za den, přesto se playlisty hemží i 4 násobným opakovním retrohitu během jedinho týdne.


Jurek, Nbkcity

Hudbu posloucham na Radiu 1, coz ale neni zrovna mainstream akceptovatelny pro vetsinu lidi, nejsou tam ale zadni urvani moderatori, zpravodajstvi pak na Radio Cesko/BBC. Oboje vetsinou pres inet.


Liberec

1/ CR1 - libi mluvene slovo, hudba se trosisisisiscku zmenila, ale porad bida => lepsi prepnout na "SD kartu"
2/ Evropa 2 - jen rano, ale bohuzel Patrik Hezucky by k sobe potreboval nekoho mene narcisistniho (v ramci objektivity, ale nutno uznat, ze to mezi nimi obcas zajiskri a jeden bez druheho se blizi ucinnosti nule) 3/ ve zbytku mam naladeno, co chytnu po republice, ale nutno rict, ze jsou jen do poctu, abych si zahral "na Fantociho"

PS. musim ale uznat, ze napr. v Nemecku je lepsi radio uplne odpojit od autobaterie, aby se nedopatrenim nahodou nezapnulo => pak hrozi dusevni ujma s dozivotnimi nasledky;-/)))


Pete, Praha

Ano vadí mi to - zejména na Radiožurnálu, který se neustále tváří jako veřejnoprávní kanál a přitom hraje úplně stejný průjem jako F1 nebo Evropa, Impuls apod. Nemělo by alespoň veřejnoprávní rádio hrát více menšinových žánrů? Nebo by si Helenka stěžovala, že ji klesly tantiémy?


Michal, Nymburk

Dobré Vox populi, česká rádia obecně po hudební stránce strašná, jezdím po blízké Evropě a jak v PL tak D je to lepší. Radiožurnál je hudebně vyloženě slabý, ale tam jsem rezignoval a ve změnu nevěřím, chodím v přesně vymezený čas (drží rozvrh :)) na zprávy. Co je velké hudební zklamání je E2, Impuls a F1, které ukazují jak hluboko může kvalita nabízené hudební produkce klesnout. Nechápu, že dodnes není velká celoplošná stanice, která by hrála hudbu 80.-90.let + současný kvalitní rock a pop. Podle mě by byla velmi poslouchaná (jde mi skupiny jako DM, Cure, U2, Simple Minds, Kraftwerk, Nirvana, Stone Temple Pilots, Pearl Jam, .... )


Vlaďka, České Budějovice

Od té doby, kdy chytnu radio Beat, jiné radio neposlouchám. Dříve jsem poslouchala Radiožurnál, ale jen kvůli mluvenému slovu. Hudba byla často hrozná a neustále stejná. Teď trochu odběhnu od beatu. Po revoluci jsem si myslela, že se konečně budou hrát písničky Karla Kryla. Ale bohužel. Za ty leta, co jsem poslouchala radiožurnál, bych na prstech ruky spočítala, kdy jsem Kryla slyšela. Když, tak s Landou.Aspoň něco.


Jiří, Praha

Přidávám se k vetšině, vetšina komerčních rádií se poslouchat doslova nedá pro přemíru reklam, prázdných proslovů, stále se opakujících písniček. Radiožurnál využívám jen občas pro dopravní informace.


Honza, Ostrava

Na rádia jsem zanevřel už před 15-ti lety. P/ořád hrají to samé a všechny zhruba to samé. Jen se to pohybuje od hloupého popíku, komerční radoby rock po tuctucárny, které jsou jedna jako druhá. Vše navíc přerušované reklamou a hloupými soutěžemi.
Bez urážky, někdy přemyšlím jestli tohle snese poslouchat člověk, který má aspoň trošku sebeúcty. Když se později objevily internetové rádia tak jsem si jich několik našel a pouštím si je. AleEvropu 2, Frekvenci 1, nebo ostravské Rádio Čas(například) ne a neděkuju. Když si pustím rádio tak Vltavu, D-Dur. Postrádám rádia zaměřené na například jazz, progresívní rock apod.


Michal, Praha

Již zhruba rok poslouchám pouze Rádio Clasic, sem tam Radio 1 a v pátek Express. Zbytek je prostě reklamní kanál promasy. Bohužel si nemyslím, že by na tom šlo něco změnit, jen mi mrzí ten povinný poplatek, za který nic nedostanu.


Tomas 34let, Teplice

A slyseli jste nekdo Hitparadu Martina Hrdinky? :D To jsou (byli - nevim, jestli to jeste funguje) teprve skvosty. Neuveritelny! Nesnasim Evropu 2 a jejich ubohy "humor" a "vyber hudby", ale CR1 je take ujete (tentokrat na opacnou stranu). "Vyborny" je take Northmusic a jejich: "Hrajeme to nejnovejsi".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist