Francouzský filmový režisér Claude Chabrol, který dnes ve věku 80 let zemřel, patřil k zakladatelům francouzské nové vlny a byl také jedním z nejplodnějších francouzských tvůrců - natočil přes padesát filmů.
K těm nejznámějším patří Krásný Serge, Paní Bovaryová, Tiché dny v Clichy, Slavnost, Díky za čokoládu, Řezník, Nevinní se špinavýma rukama nebo komedie Zvíře.
Chabrol, který je považován za jednoho z nejlepších francouzských režisérů, upoutal pozornost diváků i kritiky již svojí prvotinou Krásný Serge (1958), která je považována za jeden z prvních, ne-li první, snímek francouzské nové vlny.
Velký úspěch pak sklidil dalším filmem Bratranci, který byl oceněn Zlatým medvědem na MFF Berlín 1959.
Chabrol se ve svých filmech netajil obdivem k Alfredu Hitchcockovi. Již na počátku své kariéry napsal (spolu s Erikem Rohmerem) o Hitchcockovi knížku, která je dodnes považována za jednu z nejlepších studií o tomto geniálním tvůrci.
Mafiánský thriller 22 výstřelů stojí na výkonu Jeana Rena - čtěte ZDE
Václav Havel dokončil natáčení filmové podoby své hry Odcházení - čtěte ZDE
V 60. letech Chabrol kvůli poklesu zájmu o složité psychologické snímky natočil několik komerčně zaměřených filmů ve stylu Jamese Bonda, k umělecky náročnější produkci se vrátil až na přelomu 60. a 70. let.
V té době vznikly dodnes slavné psychologické thrillery s kriminální zápletkou jako například Bestie musí zemřít (1969) a Řezník (1970).
Klidně přiznal, že točil pitomosti
V následujících letech byl Chabrol autorem i mnoha filmů, které propadly a kritika je označila přinejmenším za "slabší".
"Miluju natáčení. Skoro víc než samotný výsledek. Tak před dvaceti lety jsem točil i dost pitomostí, protože mi nedovolili nic pořádného točit," řekl k tomu před několika lety v jednom z rozhovorů.
Další vlnu diváckých úspěchů a četná festivalová ocenění mu přinesly filmy z konce 80. a 90. let, kdy spolupracoval především s Isabelle Huppertovou (Ženská záležitost, Slavnost, Konec sázek, Paní Bovaryová), nebo například snímek Tiché dny v Clichy (1990).
Z posledního desetiletí patří k jeho nejoceňovanějším filmům psychologické drama Díky za čokoládu (také jako Sladká smrt; 2000), kde hlavní roli ztvárnila opět Huppertová.
Spolupracoval s hvězdami
Krom Huppertové se v Chabrolových filmech objevuje mnoho dalších francouzských hereckých hvězd. K jeho největším oporám patřila například Stéphane Audranová, která se stala i jeho druhou ženou.
V Chabrolových filmech excelovali třeba Jean-Claude Brialy, Jean Yanne nebo Jean-Paul Belmondo. Ve většině svých filmů si také sám zahrál epizodní roli.
Pařížský rodák Chabrol (24. června 1930) nejprve studoval farmakologii, v padesátých letech ale začal psát recenze pro časopis Cahiers de Cinéma.
V té době se také seznámil s pozdějšími režisérskými souputníky a předními představiteli francouzské nové vlny jako byli François Truffaut, Jean-Luc Godard nebo Eric Rohmer.
Za své filmy Chabrol, který byl třikrát ženatý a byl otcem dvou synů, získal mnoho prestižních cen. Úspěchy sklízel především na festivalech v Cannes a Berlíně.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist