Celkem 11 lidí a devět filmů bylo nominováno na letošní 16. ročník Cen Františka Filipovského za dabing. Ocenění za nejlepší tvůrčí a herecké výkony v dabingu audiovizuálních děl od loňského dubna do konce letošního března se budou předávat v sobotu v Občanské záložně v Přelouči.

Ceny budou uděleny v devíti kategoriích, nově letos přibyla Cena diváků, informoval ČTK místostarosta Přelouče Ivan Moravec.

Cenu diváků za nejlepší výkon nebo dílo v dabingu navrhla zavést předsedkyně poroty Alice Šnirychová. Ocenění podle ní soutěž zatraktivní a rozšíří o ní povědomí, ale také splní potřebu vyslyšet hlasy laické veřejnosti.

Lidé budou hlasovat na stránkách www.dabingforum.cz, nominován byl Jan Vondráček za herecký výkon v seriálu Mentalista.

O Cenu Františka Filipovského za nejlepší ženský herecký výkon v dabingu soupeří Zlata Adamovská za roli sestry Belauvier, kterou hrála Meryl Streepová ve filmu Pochyby, Jitka Ježková, která namluvila April ztvárněnou Kate Winsletovou ve filmu Nouzový východ, a Barbora Munzarová, jež propůjčila hlas Lucii ve filmu Lucie Aubracová, v originále představované Carole Bouquetovou.

Mezi muži jsou nominováni Jiří Hromada za roli otce Flynna, jehož ve snímku Pochyby hrál Phillip Seymour Hoffman, a Michal Jagelka za postavu Franka v podání Leonarda DiCapria ve filmu Nouzový východ. Trojici nominovaných doplňuje Tomáš Juřička navržený za namluvení otce Ranceho ve filmu Hvězda salónu, kde jej hrál Gérard Jugnot.

Udělovat se bude také Cena Jednoty tlumočníků a překladatelů za mimořádnou kvalitu překladu a úpravy dabovaného audiovizuálního díla, Cena Filmového a televizního svazu (FITES) za mimořádné dabingové zpracování hodnotného audiovizuálního díla, Zvláštní cena Františka Filipovského za mimořádné dabingové zpracování televizních nebo filmových snímků různých žánrů včetně tvorby animované, dětské a TV seriálů a Cena Senheiser a Asociace pracovníků se zvukem za nejlepší zvuk dabovaného audiovizuálního díla.

V každé kategorii jsou navrženy vždy tři filmy. Ocenění doplní Cena Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu a Cena FITESu za celoživotní mimořádnou dabingovou tvorbu.