O prestižní ocenění Oscar by měl za Českou republiku bojovat snímek Kawasakiho růže režiséra Jana Hřebejka. O jeho nominaci pro kategorii nejlepší cizojazyčný film rozhodla Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). Vyplývá to z informací, které ČFTA zveřejnila na svých internetových stránkách.

Zda se Hřebejkův snímek opravdu objeví v souboji o prestižní ocenění, bude jasné 25. ledna. To budou oznámeny nominace na 83. ročník cen americké filmové akademie. Samotné ceny se budou udělovat v neděli 27. února.

V trojici filmů, které v hodnocení ČFTA dostaly nejvíce hlasů, se umístily 3 sezóny v pekle režiséra Tomáše Mašína a snímek Kuky se vrací režiséra Jana Svěráka. Konkrétní počty hlasů akademie nezveřejnila.

"Mám z toho radost, protože co vím, tak na rozhodnutí čekali někteří zahraniční distributoři," řekl Hřebejk. Filmové drama Kawasakiho růže přibližuje příběh renomovaného psychiatra, morální autority, který má u příležitosti výročí založení republiky získat významné státní ocenění. Právě připravovaný slavnostní akt se stane katalyzátorem událostí, které na povrch vyplaví hříchy minulosti, jež mu můžou zlomit vaz.

Film už získal několik ocenění. Na letošním filmovém festivalu Berlinale obdržel dvě ceny nezávislých porot. Na festivalu Finále Plzeň snímek získal hlavní cenu Zlatého ledňáčka i cenu diváků. Další ocenění pro film získali herci Ladislav Chudík a Daniela Kolářová, kteří si odnesli sošky Českých lvů.

"Nemůžu vůbec předjímat, jakou má ten film vůbec naději postoupit dál, ale v tuhle chvíli (můžu očekávat), že o něj budou mít zájem alespoň někteří distributoři, zejména ve Spojených státech," poznamenal Hřebejk.

"Naposledy jsme za českou stranu byli vybráni za film Horem pádem, a to je přece jenom už sedm let," připomněl. V prestižních amerických filmových cenách byla jeho největším úspěchem před devíti lety nominace snímku Musíme si pomáhat.

"Pochopitelně mě to těší i jako ocenění od kolegů," dodal režisér, který prý letos výjimečně na výběr českého snímku do bojů o Oscara příliš nemyslel. "Jsem uprostřed natáčení nového filmu," vysvětlil Hřebejk, jenž pracuje na detektivním příběhu Nevinnost.

Z českých filmů jeho kolegů, které měly premiéru mezi loňským 1. říjnem a 30. zářím letošního roku a ze kterých ČFTA vybírala, ho prý nejvíce zaujal snímek Radima Špačka Pouta.

Jak Kawasakiho růži přijmou Američané?

Kawasakiho růži uvidí na konci listopadu i Američané. Přítomnost v americké distribuci se obecně považuje v předoscarovém klání za výhodu. "Na film je více vidět," řekla Kovářová.

Kawasakiho růže budou mít americkou premiéru 24. listopadu. Stane se tak v newyorském kině Film Forum, které se zaměřuje na nezávislou produkci.  O několik dní později, sobotu 27. listopadu, se dalšího promítání snímku zúčastní i Hřebejk.

"Mám z toho radost, protože co vím, tak na rozhodnutí čekali někteří zahraniční distributoři," řekl ČTK Hřebejk.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist