Za hranicí krajnosti
Rudolfinum, Praha
30. 9. 2010 – 2. 1. 2011
Souborná výstava, na níž jsou zastoupena díla ikonických autorů konce 20. století, je vlajkovou lodí projektu Decadence Now! Dekadence, tedy průnik do temných hlubin lidského nitra, je aktuální téma současného umění. V Rudolfinu jsou k vidění díla Cindy Sherman, Damiena Hirsta, Keitha Haringa, Arrakiho či bratrů Chapmanů. K tématu Dekadence Now! se připojí další čtyři české galerie.
Karel Škréta (1610 – 1674): doba a dílo
Valdštejnská jízdárna, Praha
26. 11. 2010 – 10. 4. 2011
Národní galerie připravuje velkou retrospektivu zakladatele českého barokního umění Karla Škréty. Dotace z takzvaných Norských grantů umožnila velmi zevrubnou badatelskou i technicko-výzkumnou přípravu. Výstava tak představí výsledky mezinárodní škrétovské konference i několik objevů shrnutých ve výpravném katalogu. A samozřejmě nově zrekonstruovaná Škrétova díla včetně pláten jeho současníků.
Joel-Peter Witkin
Dům umění, Brno
1. 10. – 28. 11.
Další z výstav projektu Dekadence Now! První česká retrospektiva představí otce moderní dekadence. Inspirativní americký fotograf Joel-Peter Witkin provokuje bizarními výjevy na hranici pornografie či surreálného snění. Bezruký satir, obtloustlá venuše, dívenka ve vyzývavé póze dominy.
Damien Hirst
GASK, Kutná Hora
Od druhé poloviny října
Zcela náhodně se v Kutné Hoře chystá velká přehlídka nejdražšího umělce současnosti, Brita Damiena Hirsta, jehož práce skvěle, ale bezděky zapadají do paralelního projektu Dekadence Now! Zatímco v Rudolfinu bude jen několik jeho prací, v GASK návštěvníci spatří kolekci zhruba čtyřiceti děl. Nebude chybět ani Hirstovo nejproslulejší dílo žralok naložený ve formaldehydu.
Planeta Eden: Svět zítřka v socialistickém Československu v letech 1948 – 1978
Praha, DOX
16. 9. – 29. 11.
Kdo nestihl velmi podařenou přehlídku socialistického sci-fi v Brně, má šanci v pražském Doxu. Ukázky z populárních sci-fi komedií (Což takhle dát si špenát, Zítra vstanu a opařím se čajem, Jak utopit Dr. Mráčka) nebo například kosmonautické motivy v literatuře, ilustracích, a dokonce v socialistické produkci dětských hraček dokumentují a také parodují komunistickou ideologii „lepších zítřků“.
Ještě místo – Pustá zem (Josef Bolf/Ivan Pinkava)
Západočeské muzeum, Plzeň
1. 10. – 28. 11.
Mistr české deprese malíř Josef Bolf a novobarokní fotograf Ivan Pinkava se potkají na společné výstavě v Plzni. Jsou českou odpovědí na dekadentní tendence současného umění, a proto nemohou chybět v sérii výstav, které se tento podzim dekadenci věnují.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist