Americký herec John Malkovich si zahraje na vídeňských divadelních prknech. Pět večerů od 5. do 9. ledna příštího roku vystoupí v roli stárnoucího svůdníka Giacoma Casanovy v divadle Ronacher. Inscenace má název The Giacomo Variations.

"Zjevně musel být šílený. Tolik žen a tolik stresu – to je prostě nepředstavitelné," říká John Malkovich, který má s postavami svůdníků bohaté zkušenosti. Už v roce 1988 zahrál Valmonta ve snímku Nebezpečné známosti a o jedenáct let později se stal povrchním sběratelem umění a žen ve filmu Portrét dámy.

The Giacomo Variations napsal a nyní také režíruje Michael Sturminger, půjde o představení s operními prvky. Děj doprovodí hudba Wolfganga Amadea Mozarta.

Představení pro dva herce, dva pěvce a komorní orchestr vzniklo ze tří skladatelových operních děl – z Figarovy svatby, z Dona Giovanniho a z Cosi fan tutte. Hudební předěly mezi jednotlivými výstupy dotvořil rakouský skladatel Bernhard Lang.

Podle dirigenta Martina Haselböcka by se spojení současné a původní hudby mohlo postarat o zvláštní atmosféru. "Možná uslyšíme dokonce Malkoviche zpívat Mozarta," slibuje dirigent. Představení se začne zkoušet v polovině prosince.

Inscenace zachycuje proslulého svůdce, který se před blížící se smrtí ohlíží za svým životem. Svými vzpomínkami se snaží udělat dojem na hraběnku Isabellu, zkouší to i na pečovatelku či kuchařku. Přitom předkládá svůj filozofický pohled na lásku, medicínu, módu nebo vaření. Čelí zároveň svému největšímu strachu – že zemře, aniž by zjistil, proč vlastně žil.

Role Casanovy je pro Johna Malkoviche již druhým společným projektem s vídeňskou scénou Ronacher. Loni v létě se tu objevil v hudebním představení The Infernal Comedy jako rakouský sériový vrah Jack Unterweger.