Soubor zhruba 14 kreseb a šesti olejů Amadea Modliglianiho doprovodí v pražském Muzeu Kampa fotografie dokumentující život umělce. Výstava o Modiglianim začne v listopadu.

Pár jeho obrazů mohli vidět lidé v minulosti v Národní galerii (NG), ale výstava takového druhu tu dosud nebyla.

Projekt dnes novinářům představily kurátorka Serena Baccagliniová a ředitelka Galerie Vernon Monika Burian Jourdan.

Připravit Modiglianiho výstavu pro Prahu bylo prý nesmírně těžké. Jednalo se s deseti až 15 zapůjčiteli individuálně, všichni si kladli jiné podmínky. Modigliani, který zemřel ve svých 36 letech, po sobě zanechal 356 děl. "Neexistuje na světě jedna sbírka, kde by se našlo více než pět děl a majitelé jeho obrazů se o ně velmi bojí," řekla ČTK Burian Jourdan.

Výstavě předcházely více než dva roky studia v archivech. Kurátorka Serena Baccagliniová, kterou Monika Burian Jourdan oslovila, se snažila dohledat i dokumenty k životu umělce. Jeho životní příběh byl velmi zajímavý a stal se i podkladem pro film Modigliani (v podtitulu Muž, který porazil Picassa).

Umělce hrál Američan Andy Garcia, jeho přítelkyni modelka českého původu Eva Herzigová. Cílem kurátorky je přivézt Garciu do Prahy na vernisáž, jestli se to podaří, ale prý zatím není jisté. Andy Garcia navštívil Česko už v roce 2006, byl hlavním hostem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Výstava se bude konat v Muzeu Kampa, které vlastní sbírku obrazů Františka Kupky. Serena Baccagliniová chce obě osobnosti výstavou propojit. V archívech našla fotografii z roku 1912 z Podzimního salonu v Paříži, kde oba umělci vystavovali na stejném místě. Fotografie dokládá, že před Kupkovou Dvoubarevnou fugou stály dvě Modiglianiho sochy.

Výstava se bude konat od 12. listopadu 2010 do 20. ledna 2011.