Výstavu fotografií včetně snímků nahého expremiéra Mirka Topolánka z vily Silvia Berlusconiho dnes v Praze představil italský fotograf Antonello Zappadu.

Expozice se nachází ve sklepení Staroměstské radnice, pro veřejnost se otevře v pátek. Zappadu se nepovažuje za paparazza, ale za investigativního fotoreportéra. Několik let fotografoval rozmařilý život italského premiéra, na výstavě jsou ale i jeho fotografie z prostředí sardinských banditů a kolumbijské drogové mafie.

Fotografie nahého Mirka Topolánka vznikly podle Zappada předloni spíše náhodou. Když ho snímal, netušil, o koho jde. Zappadu systematicky několik let sledoval Berlusconiho Villu Certosa, udělal tam desítky tisíc obrázků. Nahého muže vyfotil Zappadu ze vzdálenosti 870 metrů. "Myslel jsem si, že to bude nějaký ruský magnát," řekl Zappadu.

Topolánkovu totožnost odkryl sám Berlusconi v žalobě na ochranu soukromí, kterou podal na fotografa. Všechny obličeje byly podle Zappada rozostřené, Topolánka nikdo poznat nemusel.

Fotografovo sledování Berlusconiho soukromí nezůstalo bez následků. Policie po něm pátrala, byly mu zabaveny fotografie, počítač a materiály potřebné k práci. Dnes žije Zappadu v Kolumbii. Hodně fotografií se ale podařilo zachránit, nyní zůstávají v trezoru v Jižní Americe. Je tam prý i dost snímků s Topolánkem a jeho rodinou, nehodlá je ale nikomu prodávat. Pokud by o obrázky projevil zájem sám Topolánek, prý by mu je daroval.

Zappadu dnes českým novinářům také vyprávěl, jak se podle něj zřejmě Berlusconi ke snímkům dostal. Novinář chtěl soubor fotografií z Villa Certosa prodat francouzskému týdeníku Paris Match. Zájem o něj ale projevil také nakladatelský dům Montadori, v němž má nadpoloviční podíl Berlusconi. Zástupce nakladatelství prý fotografovi nabízel milion eur (asi 24,5 milionu korun). Přes lidi z nakladatelství se fotografie dostaly k advokátovi Berlusconiho a k němu samému. Fotky byly následně zabaveny a ze slíbené odměny sešlo.

Zappadu do Prahy přijel jako jeden z porotců fotografické soutěže Czech Press Photo. Pořadatelé nazvali výstavu Premiérův fotograf Antonello Zapaddu. V současné době pracuje Zappadu na reportážní knize o kolumbijském obchodu s kokainem.

Mirek Topolánek strávil v Berlusconiho vile na Sardinii soukromou dovolenou v roce 2008. Snímky, na nichž se objevil bez oblečení, poprvé zveřejnil v červnu 2009 španělský deník El País. Topolánek, tehdy už bývalý premiér, v první reakci připustil, že na jedné z fotografií je on. Dodal ale, že se jednalo o fotomontáž a možnou součást levicové kampaně k volbám do Evropského parlamentu, které vrcholily. Zappadu opakovaně tvrdí, že fotomontáž je vyloučena.

Po otištění fotografií španělským deníkem je znovu uveřejnilo 4500 novin a serverů po celém světě. Naposledy prý Zappadu viděl fotky s neoblečeným českým premiérem na zpravodajském webu v americké Guatemale.