Světoznámý režisér českého původu Miloš Forman obdržel v sobotu večer na filmovém festivalu v Lyonu cenu bratří Lumierů za celoživotní dílo a za vztah k historii kinematografie. Uvedli to na svých webových stránkách pořadatelé festivalu. Formanovi se tak dostalo v krátké době druhého takového ocenění. Před týdnem totiž dostál stejného uznání na Mezinárodním filmovém festivalu v Curychu.
Ředitel institutu Lumiere Thierry Frémaux, který druhý ročník lyonského festivalu pořádá, připomněl, že loni bylo toto ocenění uděleno poprvé, a to americkému herci a režisérovi Clintu Eastwoodovi.
Výběr jeho následovníka, který by byl pro světovou kinematografii tak všeobsažný, byl prý těžký. Porota nechtěla, aby byl hned s Eastwoodem srovnáván, takže nemohlo jít zase o osobnost amerického původu, jako například Roberta Redforda. A přitom muselo jít o někoho, kdo v historii filmu hodně znamená.
"Miloš Forman tomu odpovídá. Nejprve proto, že jde o jednoho z největšího filmařů jeho generace, posledních 30, 40 let minulého století. Je to někdo, jehož stopa, kterou po sobě zanechá, je opravdu hluboká. Jeho filmy jsou velká umělecká díla," podotkl Frémaux.
"Je to taky člověk, který měl komplikovaný život. Poté, co musel bojovat proti nátlaku komunistického systému tehdejšího Československa, čelil zase jinému systému - Hollywoodu. A vždycky to dokázal, protože režiséři jsou takovým druhem osobností, které mají velkou sílu a odolnost," dodal.
Lyonská přehlídka nabídla stejně jako ta curyšská retrospektivu Formanových filmů. V sobotu mohli diváci před udělením ceny zhlédnout filmy Muž na Měsíci, Valmont a zejména delší verzi Amadea.
Dílo z roku 1984, inspirované stejnojmennou divadelní hrou britského dramatika Petera Shaffera, je považováno za Formanův největší úspěch. Filmový Amadeus, který vznikal v českých exteriérech, posbíral osm Oscarů včetně režisérského a pro nejlepší film.
Miloš Forman převzal v Curychu cenu za celoživotní dílo - čtěte ZDE
Miloš Forman: Když děláte film, nikdy nevíte, jak dopadne - čtěte ZDE
Lyonský festival Lumiere 2010 se zaměřuje na filmovou historii, z níž vypichuje jak slavná klasická díla světové kinematografie, tak vzácnější či dosud nezveřejněné filmy zajímavých tvůrců.
Za vznikem kinematografie stojí francouzští bratři Auguste a Louis Lumierové, kteří poprvé promítli film platícím divákům v Paříži před 115 lety. Šlo tehdy o obrovskou senzaci, aniž se ještě dopředu přitom tušilo, že se zrodil jeden z klíčových fenoménů nadcházejícího 20. století.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist