Německy píšící autor Jan Faktor přijede do České republiky představit svůj nejnovější román: 3. listopadu bude číst v Brně, o den později v pražském Goethe Institutu.

Román s předlouhým názvem Georgs Sorgen um die Vergangenheit oder Im Reich des Heiligen Hodensack-Bimbams von Prag – tedy Jiříkovy starosti o minulost aneb Pod záštitou svatého Bimbama se zvonícími varlaty z Prahy – vyšel v letošním roce.

V Berlíně žijící prozaik byl za toto dílo nominován na cenu Lipského knižního veletrhu i na Německou knižní cenu. Za první román Schornstein získal v roce 2005 Cenu Alfreda Döblina.

Jan Faktor (1951) odešel v roce 1978 do východního Berlína, kde se oženil, jeho tchyní je známá spisovatelka Christa Wolfová. Předtím, než začal psát romány, se věnoval literárním experimentům.

Před třemi lety Jan Faktor navštívil Prahu v rámci veletrhu Svět knihy. O tehdy ještě vznikajícím románu řekl: "Chci zachytit Prahu tak, jak jsem si ji uchoval ve svých vzpomínkách, plno faktů si zároveň důkladně ověřuji. Ten centrální příběh je ale dost odvážná fikce. Na jedné straně tam líčím dost erotiky a intimních zážitků, na druhé jde i o politiku."

Do pražského uměleckého prostředí tehdejší mladík pronikl díky své matce, která byla v šedesátých letech redaktorkou Literárních novin.

Související