Zahraniční hosté

Emmanuel Guibert (Francie) - Nestává se často, aby do Česka jezdili držitelé prestižní ceny Willa Esinera, která má pověst komiksových Oscarů. Guibert ji získal letos za válečnou reportáž z Afghánistánu. Sám 4. listopadu uvede výstavu Le Japonais a během závěrečného dne festivalu (sobota 6. listopadu) pohovoří o trilogii Alanova válka, která se částečně odehrává v Praze během druhé světové války.

Moki (Německo) - Pozoruhodná výtvarnice ovlivněná asijskou kulturou má komiksy pouze jako okrajový zájem. Je především senzací na poli výtvarného umění. Vystavovala v Hamburku, Barceloně nebo San Francisku, na konci roku se představí v Los Angeles. Její snové krajiny daly název výstavě, která začíná v sobotu ve smíchovské MeetFactory.

Igor Baranko (Ukrajina) - Autor letošního festivalového plakátu se pravidelně prosazuje na francouzském komiksovém trhu. Jeho příběhy pravidelně přetiskuje brněnský magazín Aargh!.

Stripburger (Slovinsko)
- Přijedou také redaktoři a přispěvatelé důležitého alternativného časopisu Stripburger, který vychází od roku 1992. Jedno z letošních čísel se podrobně věnovalo českému komiksu.

Miguel Gallardo (Španělsko) - Výtvarník, ilustrátor a animátor získal v roce 2008 Národní cenu Katalánska za komiks. Jeho ilustrace se objevily v New York Times či New Yorkeru. V Insitutu Cervantes bude mít přednášku o své profesionální kariéře a přiblíží tvorbu komiksu, který věnoval autistické dceři.

Dnes začíná největší komiksový festival na území České republiky. KomiksFEST! propaguje stále modernější médium vždy jeden týden po celém centru Prahy.

Letošní ročník završí 6. listopadu celodenní program v prostorech klubu Roxy/NoD. Jeho pomyslným vrcholem by mělo být předávání cen Muriel.

Sošku spanilé hrdinky ze Saudkova komiksu bude předávat i hlavní host, kterým je Emmanul Guibert z Francie. Autor mnoha výtvarných stylů představí 4. listopadu ve Francouzském institutu vlastní výstavu Le Japonais, která je cestovním deníkem po zemi vycházejícího slunce.

Příští sobotu v Roxy pohovoří o trilogii Alanova válka, za kterou byl nominovaný na komiksovou obdobu Oscara. Tu však získal až letos díky titulu The Photographer, což je válečná reportáž z Afghánistánu.

Motto KomiksFEST!u zní "Komiks unlimited", tedy bez hranic. Kreslené příběhy se tu potkávají s filmem, výtvarným uměním nebo divadlem.

"Letošní ročník předvede vedle výstav a knih velké množství divadelních her, které vychází z komiksů. Tyto adaptace využívají spojení činohry s loutkoherectvím. Mezi nejzajímavější projekty patří Pixy Maxe Anderssona v nastudování Disku nebo Oktobriána, Leninova dcera v režii Jana Lepšíka a scénou od Pavla Karouse," říká za organizátory Jana Fantová ze sdružení Sequence.

V divadelní podobě se ukáže také komiks Velké putování Vlase a Brady, který před dvaceti lety vytvořil výtvarník František Skála čerstvě vyznamenaný Státní cenou.

Protože festival získává stále větší prestiž, nakladatelé zde vůbec poprvé představují nové tituly.

Například při sobotní zahajovací party ve smíchovské MeetFactory se pokřtí prostřední díl trilogie 130, která mladého Michala Menšíka katapultovala mezi nejznámější tvůrce českého komiksu. "Ve druhém díle se rozvíjí osudy hlavních hrdinů a čtenáři nahlédnou do dalších koutů zvláštního, postapokalyptického světa," láká návštěvníky autor tvořící pod pseudonymem Nikkarin. Loni získal cenu Muriel v kategorii Nejlepší krátký příběh.

Zkrátka nepřijdou ani další čeští tvůrci, na KomiksFEST!u se můžete potkat s díly Jiřího Gruse, Lely Geislerové, Jaromíra Plachého, Honzy Bažanta, výtvarníků z ateliéru DRAWetc. a mnoha dalších.

Letošní ročník poprvé využijí také filmaři, 4. listopadu odprezentují v Klubovně 2. Patro první záběry z animovaného snímku Alois Nebel, který vznikl podle stejnojmenné úspěšné trilogie od Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99. Titulní postavu ztvárnil Miroslav Krobot.

Bohatému programu, který se bude odehrávat na šestnácti místech Prahy, se podrobně věnují internetové stránky www.komiksfest.cz.